Eğitimcilerden öğrencilere yaklaşan sınav sürecinde tavsiyeler

Eğitimcilerden öğrencilere yaklaşan sınav sürecinde tavsiyeler
Eğitimcilerden öğrencilere yaklaşan sınav sürecinde tavsiyeler

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle ilk olarak Temmuz ayının son haftasına ertelenen, ardından 27-28 Haziran’da yapılması kararlaştırılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na hazırlanan öğrenciler için özel bir yayın hazırladı.
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Eğitim Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi, pandemi sürecinde 'Uzaktan Eğitim Sistemi Modülü' ile öğrencileri yalnız bırakmadı. Kurs Merkezi rehber öğretmeni Cansu Turan moderatörlüğünde, yine Kurs Merkezi rehber öğretmeni Canan Serin ve kamu kurumunda hizmet veren matematik öğretmeni Göksu Şerin, yaklaşan sınav sürecini ele aldı. Eğitimciler, tarih değişikliğinin öğrenciler üzerinde yarattığı kaygıyı, artan sınav süresi ile sınavın ilk bölümünün baraj puanının düşürülmesini, sınavda dikkat edilmesi gereken hususları, 12. sınıf ikinci dönem konularının kaldırılmasını değerlendirdi.
Büyükşehir Belediyesi, hayatlarının en önemli ve kritik sürecinde olağanüstü bir durumla karşılaşan öğrencilere destek olmaya devam ediyor. Yaklaşan sınav öncesi iki kere sınav tarih değişikliği yaşayan öğrenciler için özel bir yayınla bir araya gelen öğretmenler, öğrencileri hem motive etti, hem de sınavla ilgili önemli birçok maddede değerlendirmede bulundu.  Sınav tarihinin ilk olarak Temmuz ayının son haftasına ertelenmesi, ardından 27-28 Haziran tarihine çekilmesinin öğrenciler için aslında bir avantaj olduğunu belirten matematik öğretmeni Göksu Şerin, “Özellikle kıyı kesimlerinde sıcaklık ortalamasını çok yüksek olduğu için öğrenciler sınavda ciddi sıkıntı çekeceklerdi. Sınavın öne alınması onları harekete geçiren bir etken oldu. Tarih bazında baktığımızda normal sınav süresinden bir hafta daha ileriye atıldı, kardan zarar söz konusu aslında. Öğrencilerimiz hala kardadır diyebiliriz” dedi.
Öğretmenler, sınava hazırlık döneminin önemli bir kısmını evde uzaktan eğitim modülüyle ve kendi imkanlarıyla hazırlanarak geçiren öğrenciler için kalan süreçte bol bol deneme çözmeleri gerektiği söyledi. Öğrencilerin deneme sonunda analiz yaparak, yanlışlarını ya da boş bıraktıkları soruları mutlaka öğretmenlerine sorması gerektiğini vurgulayan Canan Serin, “İki aylık süre bizim için çok önemli. Kendilerini toparlayıp, çalışmaya devam eden öğrencilerin başarıyı daha hızlı yakalayacaklarını kesinlikle biliyoruz. Deneme çözdükten sonra kendi analizlerini yapıp, konu eksiklerini belirleyip, bunun üzerine çalışmalarını detaylandırmaları gerekiyor. Evde çözülen denemelerde öğrencilerimiz kesinlikle maske kullanmak durumunda. Bu duruma kendilerini alıştırmak zorundalar. Ne kadar hızlı adapte olurlarsa, başarıyı o kadar daha kolay elde edecekler. Sınav girişinde çocuklarımıza maske ve dezenfektan dağıtımı yapılacak. ‘Sınav süresi boyunca çocukların maske kullanımı zorunludur’ diye bir açıklama gelmedi. Tabii belki bunu söyleme gereksinimi duymamış olabilirler. Öğrencilerimiz, sınav görevlileri tarafından bunu net bir şekilde öğrenebilecek” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS