Engelli çocukların annelerine dikiş kursu

Engelli çocukların annelerine dikiş kursu
Engelli çocukların annelerine dikiş kursu

MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde çocuklarını çeşitli aktivitelere getiren annelere, bekleme süreleri boyunca vakitlerini aktif değerlendirebilmeleri için dikiş kursu açıldı.

Kursun ilk modülü olan ‘Dekoratif Minder Dikimi’ne ilginin yoğun olduğunu gören Büyükşehir Belediyesi, ‘Salon Takımları Dikimi’ modülü olan ikinci kursu açtı. Toroslar Halk Eğitim Merkezi’nden görevlendirilen Usta Öğretici Özlem Ünal tarafından verilen kurs hafta içi her gün saat 08.00-13.30 arası gerçekleşiyor. Zamanının tümünü engelli çocuklarının bakımına ve eğitimine adadıklarını belirten kadınlar, dikiş kursunda hem üretiyor hem sosyalleşiyor. Kadınlar, el emeğiyle yaptıkları çanta, önlük, nevresim takımı, kırlent gibi ürünlerin kumaşlarının çoğunu eski kotlardan ve kullanılmayan kumaşlardan elde ederek geri dönüşüme katkı sunuyor.  18 Şubat’a kadar devam edecek olan kurs sürecinde kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini düzenleyecekleri kermeste satışa sunarak ev ekonomilerine katkı sağlayacak.

Usta öğretici Özlem Ünal, kursa haftada 1-2 gün ile başlayan annelerin artık hafta içi her gün geldiklerini belirterek, kendilerine ayırdıkları zamandan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ünal, “Burada arkadaşlar engelli çocuklarını spora, aktivitelere getiriyorlar. Onları beklerken kendilerine zaman ayırdılar, kursa katıldılar. Kursumuz pazartesiden cumaya haftanın beş günü sabahtan öğleye kadar devam ediyor. Kursumuzda geri dönüşüme katkı sunuluyor. Eski kotlardan yelekler, mutfak önlükleri çantalar, koltuk kartelalarından cüzdanlar, nevresim takımları, masa örtüleri, runnerlar hazırladılar. Kermeste bu ürünlerini sergileyecekler” dedi.

Kursların devamını isteyen Lemiye Bozdağ, “Engelli annesiyim. Burada oğlumu beklerken, kursun açıldığını duydum, katıldım. Çok mutluyum, yeni şeyler üretiyoruz. İlk defa kendimize zaman ayırdık. Burada olmaktan, yeni şeyler üretmekten çok mutluyum. Eski kotları geri dönüşüm olarak kullanıyoruz, daha önce dikiş makinesi kullanmayı bilmiyordum. Hocam sayesinde öğrendim, kursların devamını istiyoruz” diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS