Engelliler su altında ve üstünde 30 Ağustos'u kutladı

Engelliler su altında ve üstünde 30 Ağustos'u kutladı
Engelliler su altında ve üstünde 30 Ağustos'u kutladı

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlediği dalış ve tekne turu etkinlikleriyle özel gereksinimli bireylere zafer coşkusunu yaşattı.
Bir dalış kulübüyle iş birliği içerisinde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Dalış Etkinliği, 10 özel dalgıcın katılımıyla Silifke Yapraklı Koy’da gerçekleşti. Dalış eğitmenlerinden temel dalış işaretleri ve dalış malzemeleri ile ilgili bilgileri öğrenen özel bireyler, yine eğitmenler eşliğinde deniz altı dünyasını keşfetti. Özel bireyler, dalış sırasında açtıkları Türk Bayrağı ile Zafer Bayramı coşkusunu denizaltında da yaşadı. Bir grup özel gereksinimli birey de Silifke Taşucu’ndan başlayan tekne turuna katıldı. Aileleriyle birlikte Taşucu’ndan kalkan tekne ile denize açılan özel çocuklar, vakitlerini denizin üstünde geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Mersin’in meşhur koylarını görme imkanı bulan çocuklar, müzik ve danslar eşliğinde eğlenceli bir gezi geçirdi.
Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde görevli Beden Eğitimi Öğretmeni Fatma Nur Yılmaz, etkinlikle ilgili bilgi vererek, "Bugün hareket kısıtlılığı olan bireylerimizin suda özgürce hareket edebildiklerini ve bağımsız bir şekilde suyun üstünde kalabildiklerini hep beraber gördük. Bu bireylerimiz fizik tedavi almaları gereken bireyler. Düzenli olarak fizik tedaviye gidemedikleri için fizyoterapistlerin devamlı yüzme etkinliği, deniz etkinliği önerisiyle dalışa yönelmek istediler. Bu doğrultuda Mersin Dalış Merkezi kapılarını açtı, sağ olsunlar. Bu bireylere önce eğitim verildi. Daha sonra denize açılma imkanı buldular" dedi.
Özel bireylerle çalışmayı önemsediklerini belirten Kulüp Başkanı ve eğitmeni Mehmet Arslan, denizaltında açtıkları bayrakla Zafer Bayramı’nın daha da anlam kazandığını belirterek, "30 Ağustos Zafer Bayramı’nı su altında 30 metrekarelik bayrakla 10 engelli arkadaşla birlikte coşkuyla kutladık. Bu bizim için daha da önemli daha da anlamlı oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila’ya engelli arkadaşlarımıza böyle bir etkinliği düzenledikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Arkadaşlarımıza kimse engel olmazsa gerçekten birçok şeyi beraber aşıyoruz" diye konuştu.
Kulüpte engelli dalgıç olduğunu belirten Alper Özkul, su altı dünyasını özel gereksinimli bireylerin görmesi gerektiğini belirterek etkinliği değerlendirdi. Özkul, "Güzel bir dalış oldu. Hava harika, deniz çok güzel. Denizaltı zaten bambaşka bir dünya. Burada Mersin’deki tüm engellileri dalışa bekliyoruz. Su altı doğası engellilerin de görmesi gereken bir yer. Çünkü engelliler suyun içerisinde özgürce hareket edebiliyor. Yer çekimi olmadığı için özgürce ayaklarını, kollarını çok rahat hareket ettirebiliyorlar. Kendi özgürlüklerini orada gösterebiliyorlar. O yüzden Mersin’deki tüm engellileri buraya dalışa bekliyoruz. Çok güzel, çok başarı bir etkinlik oldu" ifadelerine yer verdi.
Özgürlüğü keşfetmeleri için engelli dostlarını denizde olan aktivitelere katılmaya davet eden Milli Yelken Sporcusu Ali Doğan ise düzenlenen etkinlik için teşekkürlerini ileterek, "Biz engelli bireyler için deniz özgürlük. Kendim de milli yelken sporcusuyum, denizi seviyorum. Tüm engelli dostlarıma kendi özgürlüklerini hissetmeleri için bu tür aktivitelerin içinde olmalarını tavsiye ediyorum. Muhakkak aramızda olsunlar, çok güzel bir duygu, su altındaki canlıları görüyoruz. Bir mağaraya girdik, orada çok çeşitli balıkları gördük. Yanlarına kadar yaklaşabildik. Su çok güzel bir şey. Sudan uzaklaşmayalım. Şehrimiz en güzel sahil şeridine sahip. Engelsiz bir yaşam için el ele diyorum" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS