Kadınlar biberiye ve lavanta ekti

Kadınlar biberiye ve lavanta ekti
Kadınlar biberiye ve lavanta ekti

MERSİN, (DHA)- MERSİN'in merkez Mezitli İlçesinde hayata geçirilen proje ile kadınlar tarafından lavanta ve biberiye ekimi yapıldı.
Dünya Çiftçiler Gününe denk gelen etkinlikte yüksek binalar arasında kalan alanda genç fidanlar toprakla buluştu.  Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve belediye çalışanlarının katıldığı etkinlikte, korona virüsüne önlem olarak maskeler takıldı ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edildi. Alanda yüzlerce biberiye ve kekik dikimi yapıldı, can suyu verildi.
Başkan Tarhan, “Bugün Dünya Çitçiler Günü ancak çiftçiler adına güzel şeyler söyleyemiyoruz. Herkes üreticinin ne kadar zor durumda olduğunu biliyor. Herkes yeni arayışlar peşine düştü. Mersin için limon ekonominin en önemli ögesi. Özellikle Erdemli’nin lamas limonu son derece önemli. Ama daha dün çiftçilerin limonlarını yollara dökerek protesto gerçekleştirdiğine tanık olduk” dedi.
Tarımsal üretimin gelişmesine Mezitli Kent Konseyi olarak katkı sunmak istediklerini belirten Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul da “Dünyanın küresel ısınmayla denendiği bu günde Mezitli Kent Konseyi olarak bir karar alarak kekik, biberiye, lavanta gibi kendi endemik doğal bitkilerimizi yayılmasını istedik. Bu bitkilerin oksijeni çok ve suya ihtiyacının az olduğunu öğrendikten sonra Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’a projemizi sunduk. Her zaman için üretime, toprağa, tarıma değer veren başkanımız destek vererek hayata geçmesini sağladı. Bu bitkiler ekonomik olarak ta büyük getiriye sahip. Doğanın küresel ısınmayla savaşında bizimde bir katkımız var” ifadelerine yer verdi.
Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı  Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör ise şunları söyledi:
"Diğer kadın arkadaşlarımızı da bizimle faaliyet göstermeye çağırıyoruz. Çünkü ağırlıklı olarak tarımsal üretim yapan bir kooperatifiz ve içine girdikçe görüyoruz ki doğa mucizeler yaratıyor. Biz bu mucizelerin sadece aracılığını yapıyoruz. Bir kez içeresine girince kopamıyoruz. Biz tüm kadınlarımızı bizimle birlikte ekmeye, dikmeye, otunu yolmaya, sonrada hasat etmeye, pazarlamaya davet ediyoruz. Başkanımız Neşet Tarhan’a ve Mezitli Kent Konseyine çok teşekkür ediyoruz. Birlikte çok daha fazla güzellikler yaratacağız.”

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS