Kadınlar evde zakkum üretip ev ekonomisine katkı sağlayacak

Kadınlar evde zakkum üretip ev ekonomisine katkı sağlayacak
Kadınlar evde zakkum üretip ev ekonomisine katkı sağlayacak

MERSİN, (DHA)- MERSİN’den Kadın Kooperatifi, Büyükşehir Belediyesi'nin refüjlere dikeceği zakkumları ev kadınlarına ürettirerek ekonomiye katkı verecek.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın, kadınların belediye hizmetlerine gönüllü katılımını sağlamak amacı ile başlattığı ‘Kadın ve Aile Hizmetlerine Gönüllü Katılım Toplantıları’ kapsamında Tarsus’ta bir toplantı gerçekleştirildi. Tarsus Gençlik Kampı'nda gerçekleştirilen toplantıya Mersin’den Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Mersin'den Kadın Kooperatifi kurucu ortaklarından Eylem Bozdoğan, zakkum üretimi konusunda bilgilendirmek amacıyla Necla Bugay, birim amirleri ve Tarsus’un değişik mahallerinden gelen kadınlar ile muhtarlar katıldı.
Mersin’den Kadın Kooperatifi Başkanı Seçer, tüm ilçelerde kadınlarla bir araya geldiklerini belirtti. Seçer, "İlk toplantılarımızda kadınlarımızın taleplerini topladık. Kadınlarımız, ürettikleri ürünleri değerlendirmek istiyorlar. Bu konuda bizden destek talepleri var. Her ilçede üretici kadın pazarlarının kurulması için şu an çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca Tarsus’taki kadınlarımızın merkez veya farklı ilçelere götürülerek oralarda da belli günlerde satış yapmalarının sağlanması için çalışma hazırlığı var. Bu diğer ilçelerimizde de uygulanacak" dedi.
Kooperatif Başkanı Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin, Tarsus’tan Anamur’a kadar uzanan karayolunun refüjlerinin temizliği ve bakımını üstlendiğini ifade ederek, "Başkanımız Vahap Seçer, refüjlerin zakkumlarla çiçeklendirilmesini veya yeşillendirilmesini planlıyor. Bu noktada zakkum fidelerinin de değerli kadınlarımız tarafından üretilmesi için bir proje hayata geçirdi. Zakkum ağacı suya ve sıcağa dayanıklı bir bitki olduğu için Mersin mevsimine uygun. Büyükşehir Belediyesi, belli kriterler belirleyerek, projeye dahil olmak isteyen siz değerli kadınlarımıza bildirecek. Örneğin ‘çeliği şu kadar boyda’ istiyoruz talebinde bulunulacak. Sizlerin evlerinizde, bahçelerinizde üreteceğiniz zakkum çeliklerini, kooperatif olarak organize edeceğiz, alım garantili olarak Büyükşehir’e teslim edeceğiz. Kadın Kooperatifi olarak çalışmanın kontrolünü ve çeliklerin Büyükşehir’e ulaşımını sağlayacağız. Projeye dahil olmak isteyen ve isimlerini yazdıran siz değerli kadınlarımıza daha sonra ilgili Daire Başkanlıklarından personeller gelerek ayrıca bilgilendirme yapacaklar" diye konuştu.
Mersinden Kadın Kooperatifi kurucu ortaklarından Eylem Bozdoğan ise yaptıkları çalışmaların teknik altyapısı ile ilgili olarak bilgi sundu. Bozdoğan, "Siz değerli kadınlarımız bizlerle irtibat kurarsanız, sizlerin ne ürettiklerinizi ve taleplerinizi daha rahat anlarız" dedi.
Toplantı sonunda söz alan kadınlar, görüş ve önerilerini iletti. Programa dahil olmak isteyen kadınlar ise form doldurdu.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS