Kadınlardan kermes

Kadınlardan kermes
Kadınlardan kermes

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN’de Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, aşka giden yol mideden de geçer diyerek, Eski Yoğurt Pazarı Parkı'nda kermes açtı.

İhsaniye Mahallesi, Akdeniz Belediyesi Mahalle Evi, Hebilli Köyü, Melemez Köyü, Çelebili Köyü'nden birçok üretici kadının katıldığı kermeste; organik ürünler, yemekler ve el işi takı ve süsler satışa sunuldu. Eski Akdeniz'i canlandırmayı da amaçlayan kermese etraftan geçen kişilerin ilgisi yoğun oldu. Sevgililer Günü'nde sevgiyle satış yapan kadınlar, içine sevgi kattıkları ürünlerini tanıttı

Üretici kadınların hem ürünlerini satmaları, hem de halkla bir aratya gelmeleri için bu kermesi düzenlediklerini söyleyen İhsaniye Mahalle Muhtarı aynı zamanda Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Zehra Yılmaz, "Kooperatifçilik kermes düzenlemek değildir aslında. Kooperatifçiliği biz eğitimlerine katılarak, araştırarak kurduk ama şu anda da öğrenecek çok şeyimiz var. Amacımız köydeki kadının ürettiği ürünü, sebzesini; ilaçsız, katkı maddesiz, doğal bir şekilde üretimini belediyemizle beraber sağlamak, bunların satışını da yine halkımıza sağlıklı bir şekilde sunmak" dedi.

Diğer kooperatiflerle de el ele olacaklarını söyleyen Yılmaz, "Kurumlarımızdan yardım alarak aracısız bir şekilde tüketiciye sunacağız. Biliyorsunuz; üreticiden halka gelene kadar 50 kuruşa üretilen sebzeyi biz pazarlarda 3-5 TL'ye yiyoruz. Hep aracılar kazanıyor. Bu yüzden de kooperatiflerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

14 Şubat'ın Sevgililer Günü olması nedeniyle, insanların sevgi dolu kermese gelip hediyelik eşyalar alabilecekleri belirten Yılmaz; "Ayrıca aşka giden bir yol da mideden geçiyor. Aynı zamanda hem gönüllerini, hem de midelerini dolduralım istedik. Bugünün özel bir gün ve havanın da güzel olması nedeniyle kadınlarımızın güzel satışlar yapacağına inanıyorum" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS