Kurtuluş günün en anlamılı hediyesi

Kurtuluş günün en anlamılı hediyesi
Kurtuluş günün en anlamılı hediyesi

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN'de, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, milli mücadele döneminde Silifke’den Toroslar’a yapılan nakdi yardıma istinaden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1927’de bastırdığı 'bozkurtlu paranın’ orijinalini Silifke Belediye Başkanvekili Sadık Altunok’a teslim etti.
Toroslar Belediye Başkanı Yılmaz, 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümde Silifke Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz yaptığı ziyarette; milli mücadele döneminde Silifke’den Toroslar’a yapılan bin 350 liralık nakdi yardıma istinaden, 1927’de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bastırılan bozkurtlu paranın orijinalini, Silifke Belediye Başkanvekili Sadık Altunok’a takdim ederek, ahde vefa örneği sergiledi.
Başkan Yılmaz, milli mücadele döneminde Silifke'den Toroslar'a gönderilen nakdi yardımın vatan sevgisi ve bayrak aşkının en büyük örneği olduğunu söyledi.
Ortak değerinin Mersin olduğunu belirten Başkan Yılmaz, milli mücadele döneminde emeği geçen tüm kahramanları unutmadıklarını ve unutmayacaklarını belirterek, "1 Haziran 1920’de Kuvayi Milliye hareketinin başladığı gün Toroslar’a ilk nakdi yardım Silifke’den gelmiş. 1350 lira olarak gelen yardım ile silah ve mühimmat temin edilmiş. Omuz omuza verilen bu mücadele ile tarihe altın harflerle yazılan bir zafer kazanıldı. Biz de bunu hatırlatmak ve o zamanki ruhu canlı tutmak istedik. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün harf inkılabından önce bastırttığı bozkurtlu paranın orijinalini Silifke Belediye Başkanlığımız'a takdim ediyoruz. 99 yıl önce yakılan bağımsızlık ateşini ilelebet taze tutacağız. Zaferimiz kutlu olsun" dedi.
Silifke Belediye Başkanvekili Sadık Altunok da Başkan Yılmaz’ın bu anlamlı ziyaretinden mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Teşekkür ederiz. Türk milleti her zaman asil ve büyük bir millettir. O dönemde atalarımız sağ olsunlar üzerlerine düşen görevi yapmışlar. Bugün olsa Silifke ve Toroslar halkı yine aynısını yapar. Bu düşünceniz bizi çok mutlu etti ve gururlandırdı. Bunu sizden Silifkeli hemşerilerim adına alıp belediyemizin en güzel yerinde muhafaza edeceğiz" diye konuştu.
Bozkurtlu para, Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gündeme getirdiği bir imgeydi. Posta pullarına da bozkurt resmi koydurtan Atatürk, ilk yolcu gemisine bozkurt adı konulmasını önermiş ve o dönem kurulan birçok kurumun simgesinin bozkurt olarak tasarlanmasını istedi.
Atatürk’ün bozkurt imgesini görünür kılabilmek adına yaptığı uygulamalardan biri de 1927 yılında basılan bozkurtlu 5 Türk lirası. İlk basılan bozkurtlu kağıt para olan 5 lirada Osmanlıca harflerle Türkiye Cumhuriyeti yazmakta. Paranın Latin Harfleriyle basılmasının nedeni  ise henüz harf inkılabının gerçekleşmemiş olması. Milli mücadele döneminde Silifke’den Toroslar’a yapılan nakdi yardıma istinaden; Seri 8 482269 numaralı 'Bozkurtlu Para',  3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu’nun 99’ncü yıl dönümünde Başkan Yılmaz tarafından, Silifke Belediye Başkanlığı’na teslim edildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS