Mersin Bilim Şenliği'ne yoğun ilgi

Mersin Bilim Şenliği'ne yoğun ilgi
Mersin Bilim Şenliği'ne yoğun ilgi

MERSİN, (DHA) - MERSİN Üniversitesi koordinatörlüğünde ulusal ve uluslararası toplam 35 kurumun işbirliğinde yürütülen MERSCIN ve 4'ncü Uluslararası Mersin Bilim Şenliği, büyük ilgi gördü.
5 yerel yönetim, 3 ulusal, 3 uluslararası destekçi, 6 kamu kurumu, 11 üniversite ve 7 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşen şenlikte 23 okul da yer aldı. Ayrıca 6 farklı ülkeden 8 kurum, 18 uluslararası katılımcı ve 108 atölye odacığında 196 atölye çalışması ile dolu dolu geçen şenliğe ziyaretçiler, yoğun ilgi gösterdi. Birbirinden farklı içerikler sunarak yoğun ilgiyle karşılanan stantlar ziyaretçilerin beğenisini topladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi şenlikte Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi, Sağlık İşleri Dairesi, Engelliler Dairesi, İtfaiye Dairesi, Ulaşım Dairesi, Park ve Bahçeler Dairesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, MESKİ, Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu stantlarıyla hazır bulunup, ziyaretçilere farklı deneyimler yaşama imkanı sundu.

ÇOWÇOW İLGİ ODAĞI OLDU
Stantta yer alan deney masası da çocuklara farklı deneyimler yaşattı. Sirke, su, tahta, tentürdiyot, limon gibi malzemelerle çözelti, yoğuşma, kırılma gibi bilimsel terimleri uygulamalı olarak kavramaları amacıyla yapılan deneylerle çocuklar tecrübe edindi. İtfaiye Dairesi’nin eğitimli Çin Aslanı cinsi köpeği 'Çowçow', ilgi odağı oldu. Çowçow’u seven, sarılan ve birlikte fotoğraf çektiren çocuklar, cinsine ender rastlanan Çowçov’a büyük ilgi gösterdi. Şenliğin en renkli katılımcısı Çowçow, zaman zaman stantlar arasında dolaşarak ilgiyi üzerinde topladı.

DOLU DOLU ETKİNLİKLER
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü standının önünde yer alan Su Analiz Aracı ile ziyaretçiler günlük hayatta ihtiyaçlarını karşıladıkları suyun hangi aşamalardan geçirilerek incelendiğini gözlemleme fırsatı yakaladı. MESKİ standında ziyaretçilere suyun insan vücudu ve yeryüzündeki kullanımına dair bilimsel verilerin yer aldığı broşürler ve kitapçıklar hediye edildi. Öte yandan “Kanalizasyon Çöplük Değil'  broşürüyle ziyaretçilerin kanalizasyon hatlarını korumaları konusunda bilinçlenmeleri de sağlanırken, su tasarrufu konusunda da farkındalık oluşturuldu. Park ve Bahçeler Dairesi standında ziyaretçilere bitkilerin yapıları ve bilimin ekolojik denge üzerindeki rolü hakkında bilgiler verilirken, Aynı Sefa adıyla bilinen Calendula Officinalis çiçeği ve Ada Çayı tohumu hediye edildi. Ulaşım Dairesi standında yer alan trafik parkurunda çocuklara trafik kuralları hakkında bilgiler verilirken, trafik temalı çeşitli aktiviteler yaptırıldı. Sağlık Dairesi ve Engelliler Dairesi stantlarında ise Alzheimer hastası yaşlıların ve engelli vatandaşların yaptığı el emeği ürünler sergilenirken, Büyükşehir Belediyesi’nin sağlık birimleri ve engellilerle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS