Mersin İl Sağlık Müdürü Ceviz: 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 75’i aşılandı

Mersin İl Sağlık Müdürü Ceviz: 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 75’i aşılandı
Mersin İl Sağlık Müdürü Ceviz: 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 75’i aşılandı

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Ceviz, dünyayı ve Türkiye’yi etkisi alan koronavirüs nedeni ile kentte başlatılan 65 yaş üstü aşılama çalışmalarında hedef nüfusta aşı yaptıranlarının sayısının yüzde 75’i geçtiğini söyledi.
Geçtiğimiz ay göreve başlayan Mersin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Ceviz, kentte göreve yapan gazetecilerle bir araya geldi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe’nin de hazır bulunduğu ziyaret sırasında İl Müdürü Ceviz, pandemi salgını nedeni ile Covid-19 aşılama süreci üzerinde durdu. Müdür Ceviz, Mersin’de aşılama süreci 14 Ocak 2021 tarihinde öncelikli olarak sağlık çalışanlarının aşılanması ile başladığını belirterek, "Hastalığı geçirip aşıyı ilerleyen tarihlerde olmak isteyen sağlık çalışanlarımızı da göz önüne alır isek sağlık çalışanlarımızın tamamına yakınının aşılamaları yapılmıştır. Ardından 21 Ocak tarihinden itibaren öncelikli grupta yer alan huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve buralarda çalışanlar ile birlikte 65 yaş üstü vatandaşların aşılanma süreci başlamıştır. Bu grupta hedef nüfusumuz ise 250 bin kişi civarındadır. Bu gün itibarı ile ilimizde kendi arzuları ile randevu alıp aşısını yaptıran hedef nüfus oranımız yüzde 75'i geçmiştir. İkinci dozunu da yaptırarak aşılama süreci sona eren hedef nüfus oranımız ise yüzde 55'lere ulaşmıştır. Bu rakamları anlık olarak takip ediyoruz" dedi.
Mersin’de de kamu ve özel sağlık tesislerinde 211 merkezde aşılama hizmeti verildiğini ifade eden Müdür Ceviz, "Ayrıca ileri yaştaki vatandaşlarımızın aşılarını evde yapmak üzere ilçe sağlık müdürlükleri bünyesinde mobil aşı ekiplerimiz ve evde sağlık hizmeti birimlerimiz aşılama hizmeti verilmektedir. Müdürlüğümüzün aşı tedariki ve dağıtımı konusunda bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Tüm aşılama merkezlerimizin en kısa sürede aşı ihtiyaçlarını karşılayabilmekteyiz. Aşılama ile birlikte hastaneye yatış oranlarında bariz bir düşüş görmekteyiz" diye konuştu.
Salgınla mücadelede en önemli unsur filyasyon çalışması olduğunu ifade eden Müdür Ceviz, "Bu kapsamda Mersin genelinde 231 filyasyon ekibi oluşturulmuş ve 488 personel görevlendirilmiştir. Filyasyon ekiplerimizin üstün gayreti ile bir vakanın temaslılarına ortalama 3 saatte ulaşılarak izolasyonları konusunda gerekli önlemler alınmıştır. Yine salgın döneminde vatandaşlarımızın doğru bilgiye ulaşmaları, semptom gösterenlerin evde numunelerinin alınması ve danışmanlık hizmeti vermek üzere Covid-19 Çağrı Merkezi kuruldu. Bu merkez vasıtası ile 7/24 vatandaşlarımızın talepleri karşılanmaktadır. Ayrıca pozitif ve temaslı vatandaşlarımız izolasyon süresi boyunca düzenli olarak aranmakta ve bilgilendirme yapılıp durumları ile ilgili takipleri yapılmaktadır. Salgının ilk döneminde 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke genelinde yeni normale geçtik. Kasım ayına geldiğimizde salgının yeni bir pik yapması ile birlikte bir takım yeni önlemler alındı. İl merkezinde Toros Devlet Hastanesi pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise hem salgınla mücadelede aktif rol oynadı hem de diğer alanlarda hizmet vermeye devam etti" ifadelerini kullandı.
Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin Ekim 2020’den buyana MHRS üzerinden ve acil hizmetler olarak verilmeye devam ettiğini kaydeden Ceviz, şunları söyledi:
"Bu aşamada vatandaşlarımızdan en önemli isteğimiz sağlık tesislerine mutlaka randevu alarak gelmeleri, gelirken zorunlu olmadıkça tek gelmeleri, işlemleri bittikten sonra vakit geçirmeden sağlık tesisinden ayrılmalarıdır." 
Mersin’in yatak bakımından yeterli olduğunu dikkat çeken Ceviz, sözlerini şöyle tamamladı:
"İl genelinde toplam yatak kapasitemiz 4993'dür. Kamu ve özelde toplam 1058 yoğun bakım yatağımız var. İhtiyaç duyduğumuz anda mevcut yatak kapasitesi ve yoğun bakım yataklarımızı yüzde 30 arttırma imkânımız var. Şehir hastanelerimizin tüm yataklarının 1'nci basamak yoğun bakım yatağı olarak kullanılabilmesine uygun bir yapısı mevcuttur. İlimizde servis yatak doluluk oranları bugün itibarıyla yüzde 55, yoğun bakım yatak doluluk oranlarımız yüzde 73 tür. Bu oranların ağırlıklı kısmı COVID-19 olmayan, non-covid olarak bilinen hastalardır."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS