Mersin Şehir Tiyatrosu 'Anadolu Toprağı Uyanıyor' oratoryosu ile perde açtı

Mersin Şehir Tiyatrosu 'Anadolu Toprağı Uyanıyor' oratoryosu ile perde açtı
Mersin Şehir Tiyatrosu 'Anadolu Toprağı Uyanıyor' oratoryosu ile perde açtı

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmana karşı Anadolu’da verilen mücadelenin ve küllerinden yeniden yaratılan Türkiye Cumhuriyeti’nin anlatıldığı 'Anadolu Toprağı Uyanıyor' adlı oratoryo ile perdelerini açarak sanatseverlerle buluştu.
Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki gösteriyi vatandaşlarla birlikte izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yaptığı konuşmada o yıllarda canlarını hiçe sayarak mücadele eden kahramanların modern Türkiye Cumhuriyeti’ni yarattığını belirtti. Seçer, "Geçmişini bilmeyen, geleceğini şekillendiremez. İşte Türkiye Cumhuriyeti bu koşullarda bundan 100 yıl önce imkansızlıklar içerisinde küllerinden doğan bir Cumhuriyet. Ulusların kırılma noktaları vardır tarihlerinde. Hayatlarının şeklini, yönünü değiştiren olaylar vardır. Buradaki oyunda Mondros’u reddeden, Sevr’i yırtıp atan, Lozan’ı yapanların hikayesini anlattınız. Daha sonra bu insanlar modern Türkiye Cumhuriyeti’ni yarattı. Toplumun ümmet olmaktan çıkmasını, vatandaş olmasını, millet olmasını, tebaalıktan çıkıp bağımsız bir vatandaş, kimliği olan bir vatandaş, modern, çağdaş, bilime inanan bir toplum yaratılmasını sağladılar" dedi.
Toplumların yüzyıllar süren mücadeleler sonucunda demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık gibi kazanımlar elde ettiklerini vurgulayan Başkan Seçer, "Şimdi geldiğimiz noktada bizler bu gerçekler ışığında o insanlara layık olmak için çalışıyoruz. 100 yıl, çok uzun bir süre, çok kısa bir süre. Hayat da uzun bir süre ama özgürlük, bağımsızlık, demokrasi mücadelesinde aslında Türkiye henüz yeni yürüyen bir çocuk gibi. Bakın gelişmiş toplumlara, tam bağımsız, demokratik, hukuk devleti normlarına erişmiş, laik. Bu toplumlar yüzyıllarca çok büyük bedeller ödemişler. Fırtınalar, yağmurlar, boranlar, karlar, siyasi cinayetler, baskılar. Biz, ulus olarak şu anda hala bu bedelleri ödüyoruz ve bunun farkında olan bir kuşağı temsil ediyorum" diye konuştu.
Seçer, gelecek 30 Ağustoslar'da daha geniş kitlelerle coşku dolu bir bayram kutlayacaklarını kaydederek, "Keşke bu pandemi belası olmasaydı, bu güzel gösteriyi biz vatandaşlarımızla, halkımızla beraber izleyebilseydik. O beni gerçekten çok üzdü. İnşallah dünya bu illetten kurtulur, gelecek 30 Ağustoslar'da, burada da bir not düşmek istiyorum, çok daha görkemli, çok daha ses getiren, çok daha tarihimizi anımsatan, çocuklarımıza öğreten daha nice nice 30 Ağustoslar, 29 Ekimler yaşayacağız. Bunu da bir not olarak düşmenizi istiyorum. Bayramımız kutlu olsun" ifadesini kullandı.
Başkan Seçer, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Bengi İspir Özdülger ile Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak’ın nezdinde sanatçılara teşekkür edip, günün anısına çiçek verdi.
Şehir Tiyatrosu, 90’ı sahne önünde olmak üzere 120 kişilik ekiple hazırlıkları tamamlayan sanat ve teknik ekip performanslarıyla büyük beğeni topladı.
Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Murat Atak’ın rejisörlüğünde gerçekleşen oyunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları da konuk sanatçı olarak oyunda yerini aldı ve yine Atatürk’ün sevdiği ve dinlediği eserlere ses verdi.
Anadolu topraklarının bütünlüğünün ne zorluklarla korunduğunu, cephelerde yaşananların canlandırıldığı oyunda 'Ya İstiklal Ya Ölüm' sesleri yankılandı, tarihi günün duygusu seyirciye yansıtıldı. Oyunda Şehir Tiyatrosu ekibinin yanı sıra Klasik Türk Müziği korosu, belediye bandosu, kent orkestrası, Türk halk müziği sanatçıları da yer aldı. Hem sözlü hem müzikli geçen etkinlikle halk dansları ekibinin performansı da göz doldurdu.
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ruhuna yaraşır şekilde coşkuyla kutladıklarını belirterek, çok mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti.
Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Atak da, 120 kişilik ekiple seyirci ile buluşmanın heyecanını yaşadıklarını vurgulayarak, "Bu eserle, başka eserlerimizle ilk fırsatta seyircilerimize de buluşacağız. Mersin seyircisine layık olmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
30 Ağustos’a özel gösterisinde konuk sanatçılar olarak sahne alan  Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Ezgi Karakaya, "Öncelikle Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür etmek istiyorum çünkü bu gece burada gerçekten tiyatro adına çok büyük bir devrim yapıldı. Hem tiyatronun bu güzel gününü hem de 30 Ağustos Zafer Bayramımızı öncelikle kutlamak istiyorum" ifadelerine yer verdi.
Yakın zamanda açılan oyuncu ve teknik ekip sınavı ile kadroya dahil olan tiyatro sanatçısı Mehmet Naci İdişçi, interaktif geçen gösteride Zafer Bayramı coşkusunun seyirciye geçtiğini söyledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS