Mersin’de farkındalık temizliği

Mersin’de farkındalık temizliği
Mersin’de farkındalık temizliği

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)–MERSİN’de 'Türkiye’nin En Temiz Kenti Olmak Elimizde' sloganıyla hem kent genelinde hem de denizde başlatılan etkinlikler, çevreyle ilgili bilinç ve duyarlılığın arttırılması nedeni ile 7’den 70’e toplumun her kesiminden büyük ilgi gördü.

Mersin Kent Konseyi öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik ekipleri, İleri İlkokulu öğrencileri ve STK’ların katılımıyla temiz bir çevre için farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen yürüyüş etkinliklerinin sonuncusu gerçekleşti. Yürüyüş öncesi katılımcılara sıcak çorba servisi, Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi ve Kent Konseyi personeli tarafından yapıldı.

Kent Konseyi Başkanı Burakgazi’nin de katılımıyla gerçekleşen farkındalık yürüyüşü, Kent Konseyi binası önünden başlayıp, Balıkçı Barınağı’nda sona erdi. Yürüyüş ekibi, mavi ve yeşil yeleklerini giyerek, ellerinde çöp toplama maşaları ile etraftaki çöpleri topladı.

Etkinliğin önemine dikkat çeken Kent Konseyi Başkanı Burakgazi, "Büyükşehir Belediyemiz’in bu farkındalık etkinliğini, Kent Konseyi ve bileşenleri olarak biz de destekliyor ve önemsiyoruz. Çevre duyarlılığı ve bilincinin gelişmesi adına temizlik konusunda planlı ve programlı bir çalışma yürüten yerel yönetimlere, halkımızın da gereken desteği vermesi gerekmektedir. Bu konuda bir STK olarak, biz de Kent Konseyi ve bileşenleri olarak, üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

Kentte gerçekleşen etkinlikler kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin Toroslar ilçesinde yer alan heliportun civarındaki boş arazide de ortaokul öğrencileriyle fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi. Temiz olduğu kadar yeşilin de bol olduğu bir kent oluşturmanın farkındalığının yaratıldığı etkinlikte, öğrenciler 100 adet fıstık çamı fidanının dikimini gerçekleştirdi.

Hafta boyunca deniz kirliliğine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla denize dalış yaparak çöpleri temizleyen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi bünyesinde görev yapan balık adamlar, etkinliklerinin kapanışını yine Marina’da denize dalarak ve çöpleri temizleyerek gerçekleştirdi.

Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğü bünyesinde deniz temizliği için kullanılan Nemrun, Gözne ve Abanoz isimli üç tekne de etkinlikteki yerini aldı. Hafta boyunca balık adamların denizden çıkardığı çöplerin sergilendiği alana, etkinlik kapsamında son çöpler bırakıldı.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS