Mersin’de üçgün hastalığı için önlem

Mersin’de üçgün hastalığı için önlem
Mersin’de üçgün hastalığı için önlem

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi, özellikle büyükbaş hayvanlarda rastlanan ve uçucu vektörler tarafından bulaşan üçgün hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla gerekli tüm tedbirleri alıyor.
Kent genelinde haşereyle mücadele konusunda titiz ve kapsamlı bir çalışma yürüten Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, özellikle büyükbaş hayvanlarda rastlanan ve uçucu vektörler tarafından bulaşan üçgün hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla gerekli tüm tedbirleri alıyor. Ekipler, son yıllarda Adana, Mersin, Gaziantep gibi illerde büyükbaş hayvanlarda görülmeye başlanan üçgün hastalığı ile ilgili vektörel mücadeleye aralıksız devam ediyor. Üçgün hastalığı büyükbaş hayvanlarda kısa süreli yüksek ateş, halsizlik, titreme ve kas tutulması şeklinde görülüyor. Buna bağlı olarak hayvanlarda iştahsızlık nedeniyle kilo kaybı, süt verimi düşüklüğü, topallama görülebiliyor ve ilerlemesi halinde ölümle sonuçlanabiliyor. Sivrisinek, tatarcık gibi uçucu vektörler tarafından taşınan ve hayvanlara bulaşan bir tür virüsten kaynaklanan üçgün hastalığı konusunda alınan tedbirler kapsamında ekipler tarafından büyükbaş hayvancılık yapılan mahalleler ile kırsal alanlardaki ahır ve çiftliklerin çevrelerinde taşıyıcı vektörlere karşı mücadele ediliyor. Ekipler, tüm bu olumsuzlukların giderilmesi ve vatandaşların temiz, sağlıklı ve huzurlu bir kentte yaşaması amacıyla 12 ay boyunca sivrisinek, karasinek, tatarcık zararlılarına karşı larva ve uçkun mücadelesini aralıksız sürdürüyor.
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı İlaçlama Birimi’nde Saha Denetim Sorumlusu olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Bülent Gül, "Özellikle büyükbaş hayvancılığın yapıldığı köy yerleri, yaylalıklar ve bunun gibi kırsal alanlarda, ahırların çevresi, besi hayvancılığı yapılan yerlerin etrafında tedbiri elden bırakmadan, rutin olarak devam eden çalışmalarımız sonucunda bu hastalıkla mücadele etmekteyiz. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak İlaçlama Birimi’nde sivrisinek, karasinek, tatarcık mücadelesi sürdüğü için köy yerlerinde, yaylalarda bu hastalıkla ilgili virüsün taşınmasını engellemek için çalışmalarımız aralıksız olarak devam etmektedir" dedi.
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde ilaçlama biriminde merkez 4 ilçenin köy ekip sorumlusu olan Yusuf Yalın ise ilaçlama çalışmaları hakkında bilgi vererek, "İl genelinde 12 ay boyunca karasinek, sivrisinek ve genel haşere ilaçlamamız sürekli devam etmektedir. Mersin genelinde 114 araç ve 366 personelle ilaçlamayı sürdürüyoruz" dedi.

-GÖRÜNTÜ
 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS