Mersin'de Ulusal Tarihi Kent Sempozyumu

Mersin'de Ulusal Tarihi Kent Sempozyumu
Mersin'de Ulusal Tarihi Kent Sempozyumu

Soner AYDIN/MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Toros Üniversitesi tarafından 7-8 Kasım tarihleri arasında '1'nci Ulusal Mersin Tarihi Kent Sempozyumu' gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek sempozyuma, Toros Üniversitesi, Mersin Üniversitesi 'MEÜ) ile 8 ayrı üniversiteden akademisyenler konuşmacı olarak katılacak.

Üniversitenin Uray Kampusu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında Güzel Sanatlar Mimarlık ve Tasarım Bölümü Dekanı Prof. Dr. Erkin Erten, Mersin kent merkezinin tarihi bir dokuya sahip olduğunu ancak zaman içerisinde tahribata uğradığını dile getirdi. Prof. Dr. Erten, sempozyumla birlikte tarihi yapıları ortaya çıkarıp, bir kitap haline getirmeyi planladıklarını söyledi.

Kent merkezindeki binaları yeteri kadar koruyamadıklarını da ifade eden Prof. Dr. Erten, "Mersin’deki tarihi yapıların yeteri kadar literatüre girmediği, bilimsel araştırmalarda yer almadığını gördük. Dolayısıyla burada bir sempozyum düzenleyerek sadece mimarlık değil bu tarihi binalara yönelik sosyolojik, arkeolojik ne kadar belge var ise ortaya çıkmasını sağlayacağız. Buradaki amaç; tüm bilgileri, belgeleri bir araya getirmek. Yaptığımız çalışma ile bu bölgeye dair bilgi sahibi olmak isteyenlere de kaynak yaratmış olacağız” dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS