{$ day.Temps.HighTemp $} °

Mersin'de uygulamalı defin tatbikatı

Mersin'de uygulamalı defin tatbikatı
Mersin'de uygulamalı defin tatbikatı

Mustafa ERCAN/ MERSİN, (DHA) - MERSİN'de olası acil durumlarda, müdahale ve defin işlemleri uygulamalı olarak gösterildi
Türkiye Afet Müdahale Planı’nda (TAMP) ana çözüm ortağı Mersin Büyükşehir Belediyesi'nce, bünyesinde bulunan defin personeli ve Destek Çözüm Ortakları’nın Defin Çalışma Grubu’nda yer alan personeline olası acil durumlarda, müdahale ve defin işlemlerinin en hızlı şekilde nasıl yapılacağı uygulamalı olarak gösterildi. Akbelen Mezarlığı’ndaki eğitim ve tatbikatta afet öncesi, afet sırası ve sonrasında defin hizmetlerinin diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği ve koordinasyon içinde etkin bir şekilde yürütülmesi için izlenmesi gereken adımlar anlatıldı. Olası senaryoların konuşulduğu eğitim ve tatbikatta; Defin Çalışma Grubu içerisinde yer alan cenaze kayıt ve istatistik, mezar hazırlama ve ilaçlama, kimliklendirme, din hizmetleri, cenaze sevk ve lojistik ekiplerinin görevleri anlatıldı. Afet sırasında kimin hangi grupta, hangi çalışma vardiyasında olacağına da değinildi. Olası afet durumuna karşı, eğitimde anlatılanlar yapılan tatbikatla maket üzerinde uygulamalı olarak gösterildi.
'HEP BERABER ORTAK KARAR ALIYORUZ'
Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) sorumlusu Bekir Celep, Valilik ve AFAD’la ortak çalıştıklarını belirterek, "Biz Büyükşehir Belediyesi olarak ana çözüm ortağıyız valiliğin bazında. Bizim de tabi destek çözüm ortaklarımız var. Bunlar; Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Mersin Müftülüğü, bir de 112 Acil. Hep beraber ortak karar alıyoruz, bu planları, projeleri hazırlıyoruz. Valiliğe sunuyoruz. Valilik onayladıktan sonra tatbikatlarımızı ve eğitimimizi burada görevli olan arkadaşlarımızla yapıyoruz" dedi.
NASIL YÜRÜTÜLÜYOR?
Celep, acil durumlarda defin işlemlerinin çözüm ortakları ile nasıl yürütüldüğü noktasında bilgi vererek, "İl Nüfus Müdürlüğü’nün görevi; kimliklendirme. Mesela cenazenin üzerinde kimlik çıkmadı, akrabası yok. DNA testi yapılıyor parmak izi alınıyor kimliği belirleniyor. İl Emniyet Müdürlüğü’nün görevi; deprem olmuş, evler yıkılmış, trafik sıkışmış; yol güzergâhlarını belirlemek, açmak, yardımcı olmak. Jandarmamızın da görevi aynı. İl Nüfus Müdürlüğü’nün görevi Mernis ortamında cenazenin kimlik bilgilerine ulaşmak. Yani Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yardımcı olmak" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS