Mersin’in 11 gözde plajında deniz suyu temiz çıktı

Mersin’in 11 gözde plajında deniz suyu temiz çıktı
Mersin’in 11 gözde plajında deniz suyu temiz çıktı

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Gezici Su Analiz Laboratuarı (Mobil Laboratuar) yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen 11 plajdan alınan numunelerin yapılan analizinde deniz suyu temiz çıktı.

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen Mersin plajlarında numuneler alınarak testler yapıldı.  Kızkalesi, Susanoğlu, Yapraklıkoy, Kargıpınarı, Tömük, Arpaçbahşiş, Kocahasanlı, Zincirlikuyu, Kumkuyu, Sultankoyu, Yemişkumu olmak üzere 11 noktadan numune alınarak yerinde yapılan analizler (Fekal Koliform, Koliform Bakteri, Fekal Enterekok) ile denizsuyu kontrolleri gerçekleştirildi. Yerinde yapılan analizler sonucu tüm noktalardan alınan numunelerin ilgili yönetmelik limit değerlerine uygun olduğu tespit edildi.

MESKİ Genel Müdürlüğü Gezici Su Analiz Laboratuarı ile ayrıca yaz aylarında belirli periyotlarla plajlardan alınan numunelerin analizleri yerinde gerçekleştiriliyor. Böylece, deniz suyunun 'Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği' kriterlerine uygun olup olmadığı kontrol edilerek, vatandaşlar yerinde bilgilendiriliyor. Aynı zamanda bu noktalardan alınan numunelerin Halk Sağlığı Laboratuarı’nda ve TÜRKAK tarafından akredite olan MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuarı’nda da analizleri yapılıyor. 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS