{$ day.Temps.HighTemp $} °

Mersin’in hafızası dijital platforma taşınacak

Mersin’in hafızası dijital platforma taşınacak
Mersin’in hafızası dijital platforma taşınacak

MERSİN, (DHA)- MERSİN Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu’nun yapacağı çalışma ile kentin hafızası dijital platforma taşınacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MEDEKA alt kurullu olan Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda Başkan Seçer’e, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger eşlik etti. Başkan Seçer, MEDEKA kurulları ile gerçekleştirdikleri toplantıların önemine değinerek, "Zaman zaman burada her kesimden insanları ağırlamak, onlarla sohbet etmek iyi oluyor. Önemli çalışmalar olacağını görüyorum açıkçası, çok inanıyorum. Yani hakikaten güzel şeyler olacak. Çok önemli potansiyel var elimizde. Kent, kentin geçmişi, tarihi, günü, her alanda; bunu da açığa çıkaracak irade varsa gerisi bizim çalışmalarımıza kalıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu beraberlikten son derece mutluyuz. Adından da anlaşılacağı gibi; ‘Mersin’e Değer Katmak’. Bunları ortaya çıkaracak faaliyetlerde bulunmak" dedi.
Başkan Seçer konuşmasının ardından kurul üyelerinin fikirlerini ve önerilerini dinledi. Kurul üyeleri Başkan Seçer’e kent belleği, tarihi ve kültürü adına yapmış olduğu çalışmalardan ve katkılardan dolayı teşekkürlerini iletti.
Kurul üyelerini tek tek dinleyen ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Seçer, kent hafızasının dijital bir platforma taşınması konusunda çalışmaların başladığını duyurdu. Önümüzdeki yıl Mersin’in işgalden kurtuluşunun 100. Yılı’nın kutlanacağını hatırlatan Başkan Seçer, bu kapsamda özel çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Seçer, kurul üyelerinin sorularına tek tek yanıt verirken, yenileme alanı konusuna da değindi. Seçer, Kasaplar Çarşısı’nda istimlak kararı aldıklarını kaydederken, "Kamulaştırma kararı aldık. İşlemler yürüyor. İşin parasal boyutunu düşündüğünüz zaman tarih yok olup gidiyor. Ben gözlemlerimi söyleyeyim. Biz belediye olarak çok samimi bakıyoruz bu işlere. Parasal boyutu hiç umurumuzda bile değil. Bunu sağlam bir zemine oturtmamız lazım" diye konuştu.
Üyelerden gelen MEDEKA’nın belediye haricinde vakfa dönüştürülüp, kurumsal bir yapıya kavuşturulması hakkındaki öneriyi de değerlendiren Seçer, "Hakikaten olabilir. Yani bunun yöntemi nedir, bunun üzerinde konuşulur. Bir kurumsal hüviyeti olabilir. Tabi ki düzgün bir yapı kurmak lazım. Bu da çok önemli" ifadesini kullandı.
Eski tarihi kent merkezinde yapılan çalışmaları da değerlendiren Seçer, şunları söyledi:
"Şu anda Kırmızı-Lacivert’i boşaltıyoruz biliyorsunuz. Kesinlikle yıkacağız. Tartışmam bile. Orada Zafer Çarşısı esnafı başımın tacı. Her türlü katkıyı yaparım ama kesinlikle ortadan kaldıracağız. Orayı bir meydana çevireceğiz. Çok muazzam bir kent meydanı haline getireceğiz orayı. Ben her şeyi para olarak görmüyorum. Yani bazı değerler vardır ki bunun parasal karşılığı yok. Orada belediyenin binası olsa ne olur, olmasa ne olur? Bırakın kentin meydanı olsun. Eski tarihi kent merkezini canlandırmak istiyoruz."
Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet verdiği Taş Bina’nın Kent Müzesi yapılması konusunda konuşan ve projeyi değerlendiren Seçer, projenin içeriğinde değişiklik yaptıklarını belirtti ve proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü vurguladı.
MEDEKA Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu, kentin tarihi ile ilgili hem farklı çalışmalar yapmayı hem de yapılan çalışmaları desteklemeyi amaçlıyor. Bunun için kurul bünyesinde ‘Mersin Kenti Envanter Çalışma Grubu’ oluşturuldu. ‘Tarihi Kent Merkezi Haritalama Çalışma Grubu’ ile de Mersin’in tarihi kent merkezindeki farklı lokasyonların haritalarının çıkarılması hedefleniyor. Bu sayede Mersin’in tarihi kent merkezini tanıtacak bir çalışma yapılmış olacak. Benzeri daha önce Çamlıbel’de yapılan bu çalışma kapsamında Gümrük Meydanı ve belirlenen farklı birkaç lokasyonda haritalama çalışması yapılması planlanıyor.
‘Sözlü Tarih Çalışma Grubu’ ile de Mersin’de yaşayan yaş almış kişilerden kentin tarihinin dinlenmesi ve bunların yazılı hale getirilerek, arşiv oluşturulması öngörülüyor. Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu’nun bu sene planladığı toplam 6 çalışma grubu ve etkinlik bulunuyor

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS