MESKİ atıksu analizlerinde de uluslararası başarı kazandı

MESKİ atıksu analizlerinde de uluslararası başarı kazandı
MESKİ atıksu analizlerinde de uluslararası başarı kazandı

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Merkez Su Analiz Laboratuvarı Atıksu Analiz Birimi, “Analiz Sonuçlarının Kalitesinin Teminiö planı dahilinde, 'Uluslararası Yeterlilik Testleri'nden bu yıl da  yüzde 100 başarı elde etti.

MESKİ, Merkez Su Analiz Laboratuvarı Atıksu Analiz Birimi 2019 yılında da 'pH, Klorür, Askıda Katı Madde, Kimyasal Oksijen İhtiyacı, Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı, Yağ&Gres, Çözünmüş Oksijen, Toplam Fosfor, Toplam Azot, Nikel, Çinko' parametrelerinde uluslararası karşılaştırma testleri düzenleyen iki farklı kurumun karşılaştırma testlerine, farklı kıta ve ülkelerden ortalama her parametrede yüzlerce akredite laboratuvarla aynı anda katıldı ve tüm karşılaştırma testlerinde yüzde 100 başarı sağladı.

MESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açılamada, "MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı,  5 kıtada 20 ülkeye referans malzeme veren, yıllık olarak 1200’den fazla laboratuvarla çalışan, ISO/IEC 17043 standardı kapsamında yeterlilik testi düzenlemeye yetkin ve 30 yıldır hizmet sağlayan firmaların yeterlilik testlerinden başarı ile geçmiştir. Uluslararası laboratuvarlar arası karşılaştırmaları ve yeterlilik testlerini sağlayan ve güvenilir firmalardan olan bu iki kurumdan elde edilen başarıyla Merkez Su Analiz Laboratuvarımız’ın analizlerinin bir kez daha tüm dünyada geçerli ve güvenilir olduğu ispatlanmıştır" denildi.

Atıksu Analiz Birimi, teknik yeterliliğini ve güvenilirliğini uluslararası boyutta bir kez daha ispatlandığının bilidirdiği açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

"MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarımız; TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından TS EN ISO/IEC 17025 deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının yetkinliği için genel gereklilikler standardını başarıyla uygulayarak akredite olmuş, uluslararası geçerliliği olan, güvenilir sonuçlar veren bir laboratuvardır. Laboratuvarımız, alanında iyi donanıma sahip, araştırmacı ve ilerleme kaydetmeyi hedef edinmiş teknik personele sahiptir. Laboratuvarımızın personelleri, akreditasyonun devamlılığı için TÜRKAK’ın 4 yılda bir başarılı sonucu zorunlu kıldığı yeterlilik testlerine 2 yılda bir girerek, hem analiz kalitesini arttırmakta hem de bu konuda yaptığı işe ne kadar güvendiğini ispatlamaktadır."Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS