Mezitli’de ağaçları kesilen orman alanındaki işgale son verildi

Mezitli’de ağaçları kesilen orman alanındaki işgale son verildi
Mezitli’de ağaçları kesilen orman alanındaki işgale son verildi

MERSİN, (DHA)- MERSİN’in merkez Mezitli ilçesinde içerisindeki ağaçların kesilip, limon ağacı dikilerek işgal edildiği 146 dönümlük alana, Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin çalışmasıyla 10 bin 100 fidan dikilip, 'İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı' olarak tescil edildi. Mezitli Belediyesi, alanın ağaçlandırılarak piknik alanı olarak devredilmesi için başvuru yaptı.
İlk olarak 1511 ağacın kesildiği 74 dönümlük alanı temizleyerek içerisine dikilen limon fidanlarını söken Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, daha önce işgal edilen toplam 146 dönüm alanı işgalden kurtararak 'İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı’ olarak tescil etti. Alanın, etrafını dikenli tellerle çevirilerek fıstıkçamı, kızılçam, mavi servi, kara servi, akasya, dişbudak, akçaağaç, defne, söğüt, okaliptüs, harnup ve ahlat türlerinden oluşan, toplam 10 bin 100 fidan dikildi.
MEZİTLİ BELEDİYESİ, PİKNİK ALANI YAPILMASI İÇİN BAŞVURDU
Daha önce kesim yapılarak iki kez limon fidanı dikilen 15 dönümlük başka bir arazide de talana son verildi. Orman Bölge Müdürlüğü'nün diktiği fidanları da sökerek yeniden limon fidanı dikilen arazide Mezitli Belediyesi'nin ısrarlı takibi ve girişimleri sonrası yeni bir adım atıldı. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri iş makineleri yardımıyla tüm alanı temizleyerek işgalden arındırdı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası harekete geçen Mezitli Belediyesi, alanın ağaçlandırılarak tüm Mersinlilerin kullanabileceği bir piknik alanı yapılması amacıyla Orman Bölge Müdürlüğü'ne başvuru yaptı.
1511 AĞAÇ KESİLDİ, 10 BİN 100 FİDAN DİKİLDİ
Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman ve tüm ekibine gösterdikleri duyarlılık ve ormanların korunmasında ki ısrarları nedeniyle teşekkürlerini sunan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Biz Mezitli halkının hakkını savunmak adına üzerimize düşen kamuoyunu oluşturduk. Bu orman talanına karşı başarılı olunmasında en büyük paylardan birisi de talanın önüne geçmek için mücadele veren Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinindir. Kamunun hakkını savunmak adına verdiğimiz mücadeleye büyük destek verdiler. Kesilen 1511 ağacın yerine eski talan alanlarını da katarak toplam 10 bin 100 fidan dikerek bu yolda en büyük mücadeleyi göstermişlerdir. Bizim orman katliamlarının daha iyi anlaşılması için müze yapılmasını istediğimiz alan, 'İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı’ oldu. Son derece mutluyuz. Şimdi de daha önce talan edilen 15 dönümlük başka bir arazide de yine ısrarla yapılmak istenen işgal engellendi. Biz de Mezitli Belediyesi olarak bu alanın tüm Mersinlilerin kullanacağı piknik alanı olarak belediyemize devredilmesi amacıyla resmi başvurumuzu yaptık. Bu konuda alınacak kararı bekliyoruz” dedi.
‘TALANA KARŞI GÖSTERİLEN ISRAR, AZMİMİZİ VE MÜCADELEMİZİ ARTIRDI’
Verilen bu mücadelenin bölgede orman katliamı yapma niyetinde olanların da direncini düşüreceğine inandığını ifade eden Başkan Tarhan, “Orman Bölge Müdürlüğümüz, oluşan kamuoyu ile birlikte alanların talanına karşı ısrarla mücadele vermiştir. Özellikle son kesilen alanda kesilen ağaçların 10 katına varan fidan dikilmesi her türlü takdire şayan bir davranıştır. Biz de Mezitli Belediyesi olarak her türlü talana karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Mezitli’de yaşayan vatandaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunacağız. Böyle güzel gelişmeler yaşandıkça bu yöndeki mücadelemiz ve azmimiz artmaktadır. Tüm halkımızı bizleri bu mücadelemizde yalnız bırakmamaya, her kim olursa olsun, halkın olanı talan etmeye çalışanlara ortak ses çıkarmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS