Mezitli'de yeni bir hobi bahçesi daha açıldı

Mezitli'de yeni bir hobi bahçesi daha açıldı
Mezitli'de yeni bir hobi bahçesi daha açıldı

MERSİN, (DHA)-MEZİTLİ Belediyesi'nin vatandaşları toprakla buluştuğu Tece Mahallesi'nde hayata geçirdiği hobi bahçesinin açılışı yapıldı.
İlçedeki 8'inci hobi bahçesinin açılışı Tece Mahallesi'nde yapıldı. Vatandaşların ilgi gösterdiği açılışa CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, başkan yardımcıları ve birim müdürleri katıldı. Katılımcılar, toprağa domates, patlıcan ve biber fidesi dikti.
Çevrenin korunması için duyarlılık oluşturabilmek adına açılışı 5 Haziran Çevre Günü'nde gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Tarhan, çevrenin korunması amacıyla Mezitli’yi hobi bahçeleri, jakaranda koruluklarıyla donattıklarını anlattı. Tarhan, "Mezitli’nin, insanların dinlendiği turizm kenti, tarım kenti olması diye çalışıyoruz. Yeşil alanları imara açtırmamak için direniyoruz ama yarınlarda buna sahip çıkacak olanlar o çevrede yaşayanlardır. Biz bu imarlı alanlarda belediyemize para kazandırabilirdik ama yapmadık. Halkımız için yeşil doğaya dönüştürdük. Bu Sosyal Demokrat Belediyeciliğin hizmet anlayışı diyoruz" diye konuştu.
Kentte hobi bahçesi anlayışının çok yeni olduğunu, buna karşın yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Tarhan, "Biz insanımızı daha çok şehrin karmaşasından ve stresinden uzaklaştırarak toprakla uğraşmalarını istiyoruz. Önceliği hasta ve ileri yaşta olan vatandaşlarımıza veriyoruz. Buradaki amacımız, domates, biber, patlıcan, salatalık ve fasulye gibi birçok ürünü yetiştirme fırsatı bulan vatandaşlarımızın doğa ile iç içe bir yaşam sürdürmesidir. Burası çok huzurlu bir yer. İnsanlar bitkilerle uğraşmanın yanı sıra kendi yetiştirdiği ürünleri de tüketme fırsatı buluyor. Stres ve şehrin gürültüsünden uzakta adeta toprakla bütünleşiyor. Proje, yoğun ilgi görüp, talep de artınca yeni hobi bahçeleri oluşturmaya devam ediyoruz" dedi.
Hobi bahçelerinin kendi arasında farklı bir anlayışı olduğuna da belirten Başkan Tarhan, "Yaptığımız bahçelerde, vatandaşlarımız bir aile gibi oldular. Kendi aralarında hobi bahçesi komşulukları kurdular. Birbirleriyle dayanışma içerisindeler ve hatta kısır günleri gibi çeşitli etkinlikler yapıp bizleri de davet ediyorlar. Bu da bizleri mutlu ediyor. İnsanlar kendi balkonlarında ve bahçelerinde toprakla uğraşmayı çok seviyorlar. Bunu göz önünde bulundurduk. Çok fazla toprağa uzak kalmadığımızı düşünsek de aslında farkına varmadan topraktan uzaklaşıyoruz. Hobi Bahçesi Projesi de aslında çok önemli bir proje. Vatandaşlarımız burada toprakla buluşuyor. Biz kendilerine elektrik, su başta olmak üzere her türlü imkanı ücretsiz sağlıyoruz. İnsanlarımız mutlu oldukça biz de mutlu oluyoruz" diye konuştu.
CHP  Milletvekili Alpay Antmen de yaptığı konuşmada Başkan Tarhan’ın Mezitli’de gerçekleştirdiği dönüşüme dikkat çekti.
Mezitli’de yaşanan gelişmenin etkisini dışarıda da görmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Antmen, şunları söyledi:
"Mutlu Mezitli’nin mimarı Başkanımız Neşet Tarhan’a bundan sonra yeşil Mezitli’nin de mimarı diyebiliriz. Hobi bahçelerimizde küçük tarımsal üretimler yanında çevreye karşı büyük duyarlılık oluşmasında çok önemli bir görev üstleniyor. Bu değerli alanlar imara açılarak çok önemli paralar kazanılabilirdi ama başkanımız buna izin vermeyerek büyük bir olay başardı. Şimdi yüzlerce dönümlük büyük alan yeşil olarak kalacak. Başkanımıza bu duyarlı çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS