Palmiye kırmızı böceği, 3 yılda 387 ağaca zarar verdi

Palmiye kırmızı böceği, 3 yılda 387 ağaca zarar verdi
Palmiye kırmızı böceği, 3 yılda 387 ağaca zarar verdi

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde 'Palmiye Kırmızı Böceği Zararlısı ile Eş Zamanlı Ortak Mücadele' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Palmiye kırmızı böceğinin son yıllarda Mersin’in doğal güzelliği ve simgesi olan palmiye ağaçlarına zarar vermesi üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, bir eylem ve önlem planı hazırlamak üzere kentin tüm paydaşlarıyla bir araya geldi. Palmiye kırmızı böceği ile mücadelede hem destek almak hem de uygun mücadele yöntemleriyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlenen toplantıda, eğitim semineri ve mevcut durum değerlendirmesi yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok’un yanı sıra Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy ve Ali Rıza Özdemir, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Göher Şahin, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, Adana Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetler Dairesi Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hasan Deda Büyüköztürk, Tarım ve Orman Bakanlığı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Palmiye Kırmızı Böceği Mücadelesi Proje Koordinatörü Dr. Okan Özgür, üniversite, ilçe belediyeleri, il sağlık müdürlüğü, vakıf, oda ve dernek, zirai ilaç firmaları temsilcileri katıldı.

AĞAÇLARI TEHDİT EDİYOR

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Tok, palmiye kırmızı böceği zararlısının kentin sembolü haline gelmiş palmiye ve hurma ağaçlarını tehdit ettiğini vurgulayarak, “Palmiyeler, güzel kentimizin sembol değerlerinden birisidir. Ancak palmiyelerimiz özellikle son 15 yıldır kırmızı böceğin tehdidi altındadır. Böceklerin özellikle Afrika’dan, Mısır’dan ve diğer değişik bölgelerden böcekleriyle beraber getirilmiş sertifikasız palmiye ağaçlarından yayıldığı bilinmektedir. Bu böcek, Türkiye’de ilk kez 2005 yılında Mersin’de tespit edilmiştir. Aynı yıl Adana’daki ağaçlarda da çok büyük hasarlar tespit edilmiştir. Bu zararlının musallat olduğu ağaçları kısa sürede kuruttuğu da bilinen bir gerçektir. Elimizdeki verilere göre kentimizde 2018 yılında 118, 2019 yılında 224 bu yılın ilk iki ayında ise tam 48 ağacımız yani son üç yılda toplam 387 ağacımız bunlardan zarar görmüştür. Yani bu böcek, kentimizin simgesi güzelim ağaçlarımıza adeta terör estirmektedir. Belediyemiz de bu zararlıya karşı haklı bir savaş açmıştır" dedi.


ARTIŞ GÖZLENDİ

İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, palmiye kırmızı böceğinin Mersin’deki sürecini anlatarak, 2017 yılı itibariyle Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde 3 yıllık bir süreçte takip amaçlı bir proje başlattıklarını belirtti. Proje sonucunda elde edilen sonuçlarda palmiye kırmızı böceğinde artış gözlemlediklerini söyleyen Abalı, şöyle konuştu: “Bu böcek yıllarca bakılmış, büyütülmüş bir varlığımızı kısa süre içerisinde tabandan girerek yok etmekte ve devirmekte. Kocaman bir ağaç yan yatarak devrilmekte. Bununla mücadele yöntemlerini belirlememiz gerekiyor. Bu konuda da gerekirse bir yazılım üretiriz çünkü tehlikeyi en alt aşamada bertaraf etmek gerekiyor.Bu yüzden biz bunu, bu toplantıyı önemsiyoruz. Hatta ilçelerde bu toplantıların alt örneklerinin yapılması lazım ve bir koordinasyon olması lazım. Koordinatörlük de Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde. Dolayısıyla alt toplantıları yapıp daha detaylı çalışmalar yapacağız."Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS