Şehir Tiyatrosu perde açtı

Şehir Tiyatrosu perde açtı
Şehir Tiyatrosu perde açtı

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet’in yaşam öyküsünü konu alan ‘Aslolan Hayattır' oyunu ile perdelerini açarak seyirci ile buluştu.
Şehir Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda salgın tedbirleri nedeniyle sınırlı sayıda seyirciye yeni sezonun ilk perdesini açtı. Seyirciler arasında birer koltuk boşluk bırakıldı. Boş koltuklarda Nazım Hikmet portreleri yer aldı. Prömiyere, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Mezitli Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, CHP İl Başkanı Adil Aktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve belediye bürokratları da katıldı.
Başkan Vahap Seçer, Şehir Tiyatrosu’nun çok güzel bir oyun sergilediğini belirterek, “Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın şairi mavi gözlü dev adam, büyük şair Nazım Hikmet’in hayatını izlettiler bize. Güzel bir ekip, güzel bir takım. Mersin’e renk katıyorlar ve katmaya devam edecekler. Çok yeni oluşan bir ekip ama başlarında onlara katkı sunan, yardımcı olan, mihmandarlıklarını yapan çok büyük ustalar var. Onun için son derece şanslılar" dedi.
Barışa, kardeşliğe, birliğe ve beraberliğe giden yolun kültür ve sanattan geçtiğini bilen yöneticiler olarak sanata ve sanatçıya her türlü desteği vereceklerini kaydeden Başkan Seçer, "Mersin’i çok güzel günler bekliyor. Çok renkli günler bekliyor. Barış dolu, huzur dolu, kardeşlik dolu günler bekliyor. Çok teşekkür ediyorum, sezonunuz hayırlı olsun" diye konuştu.
Seçer, yeni sezonda sanatçılara başarılar dileyerek, Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak’a çiçek verdi.
'Aslolan Hayattır' oyununun rejisörlüğünü yapan Murat Atak ise Başkan Vahap Seçer’e sanata ve sanatçıya verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, "Bize vermiş olduğunuz kıymet, desteğin ötesinde, Mersin’de yerel tiyatrolarımızın da ayakta durması için verdiğiniz ve vereceğiniz destek için ben bütün meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
Tiyatronun, müziğin ve dansın bir arada sahnelendiği oyunun yazarı Haluk Işık da temsili seyircilerle birlikte seyretti. Başkan Vahap Seçer, oyunun sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, oyunun yazarı Haluk Işık, sahne alan sanatçılar ve teknik ekiple birlikte 'Güzel Günler Göreceğiz' şarkısını söyledi.
Nazım Hikmet şiiri ve Alp Murat Alper bestesi olan şarkıya seyirciler de eşlik etti. Salonda 'Çocuklar inanın, inanın çocuklar, güzel günler göreceğiz güneşli günler' sesleri yankılandı.
Sahne gerisinde yer alan Büyükşehir Belediye Bandosu ve Kent Orkestrası sanatçıları, sözünü Nazım Hikmet şiirlerinden alan birçok besteyi seyirciyle buluşturdu. Şarkılara, Şehir Tiyatrosu oyuncuları ses verdi. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Nazım Hikmet için yazdığı ve Zülfü Livaneli’nin bestelediği 'Yiğidim Aslanım' şarkısını seslendiren sanatçılar, salonda duydu dolu anlar yaşattı.
Sahnenin sol tarafında ‘Bursa Kalesi’nde yatan Nazım Hikmet’ ve sağ tarafında onun özlemini çeken sevdalıları ile vatandaşlarının beklediği ‘Hasret Kıraathanesi’ yer aldı. Nazım Hikmet’in ‘Vatan Haini’, ‘Hoş Geldin Kadınım’, ‘Mavi Gözlü Dev’ ve ‘Bugün Pazar’ gibi birçok şiirine yer verilen oyunun sonunda 'Hiçbir korkuya benzemez halkını satanın korkusu' dizeleri seyirciden büyük alkış aldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS