Sertifikalı mahremiyet eğitici eğitimi

Sertifikalı mahremiyet eğitici eğitimi
Sertifikalı mahremiyet eğitici eğitimi

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi personeli, sertifikalı Mahremiyet Eğitici Eğitimi alıyor.
Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Mersin Üniversitesi iş birliği ile verilen eğitim 56 saat sürecek. Mersin Üniversitesi akademisyenleri tarafından verilen Sertifikalı Mahremiyet Eğitici Eğitimi kapsamında aile ve kriz, özel gereksinimli çocuklar ile ebeveynlik, çocuk istismarı ve aile, evliliğin anatomisi, çocuk ve ergenle iletişim, boşanma ve tek ebeveynlik, aile sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının insan hakları konuları yer alıyor. Mersin Üniversitesi Uğur Oral Kültür Merkezi Eğitim Salonu’nda pandemi kurallarına uygun olarak verilen eğitimin 28 saatlik kısmı tamamlandı. Programın ilk kısmında verilen Çocuk İstismarı ve Aile Eğitimi’nde, istismarın tanımı yapılarak; istismar tipleri, lezyonlar, yanıklar, kırıklar, munchausen by proxy sendromu, adli bildirim yükümlülükleri ile çocukta; fiziksel, cinsel, duygusal istismar, ihmal, risk faktörleri, tedavi, izlem ve hukuksal boyut konularına yer verildi.
Aile ve Kriz Eğitimi başlığı ile verilen eğitimde travma çeşitlerine değinildi. Eğitimde, travmatik yaşam olayları ve psikolojik travma, travma ve nörobiyolojik süreçler, travma bileşenleri, travma tepkileri, akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, çocuklar ve travma, aile ve kriz, aile ve psikolojik sağlamlık konularına yer verildikten sonra konuyla ilgili olarak ailelere verilebilecek öneriler anlatıldı.
Eğitim programının bir diğer önemli konu başlığı da Çocuk ve Ergenle İletişim oldu.  Gençlerin ihtiyacı olan ebeveyn tutum ve davranışları, ergenin ailesinden istedikleri; zorlama ikna et, emretme rica et, hükmetme paylaş, kıyaslama kabul et, sorgulama anla, nasihat etme model ol konu başlıklarına yer verilen eğitimde ebeveynlerin ergen çocukları ile sağlıklı iletişim kurabilmelerine yönelik önemli bilgiler verildi.
Evlenme ve boşanma istatistiklerinin verildiği boşanma ve tek ebeveynlik başlıklı eğitimde ise boşanma ve çift ilişkisi, evlilik eş modelleri, aile modelleri, ilişki modelleri, tek ebeveynli aile tipleri, tek ebeveyn babaların karşılaştıkları güçlükler, tek ebeveyn annelerin karşılaştıkları güçlükler ve kriz kalıpları konularına yer verildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS