TKDK’dan Mersin’e 181 milyonluk yatırım

TKDK’dan Mersin’e 181 milyonluk yatırım
TKDK’dan Mersin’e 181 milyonluk yatırım

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN’de, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yapılan 9’ncü çağrı dönemi çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri kapsamında başvurular sona ererken kentin 181 milyon yatırım tutarlı 103 proje kabulü yapıldı.
11 Mayıs 2020 tarihinde 9’ncü çağrı ilanına çıkılan ve 10 Temmuz 2020 tarihinde proje kabul işlemlerinin tamamlandığını belirten TKDK Mersin İl Koordinatörü Beytullah Uygur, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirinden ilk kez bu kadar fazla sayıda proje aldıklarını belirterek, "Söz konusu çağrı kapsamında 181 milyon yatırım tutarlı ve 111 milyon hibe destekli 103 proje kabulü yapılmıştır. Bu 103 projenin dağılımlarına baktığımızda; 33 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler, 32 arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, 19 bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 9 kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 9 yenilenebilir enerji ve 1 makine parklarıdır. En çok proje başvurusu yapılan ilçelerimiz 22 proje ile Erdemli ve 20 proje ile Tarsus olmuştur" dedi.
Hibe tutarı bakımından 42 il arasında ilk sırada Mersin’in olduğunu ifade eden İl koordinatörü Uygur, "IPARD programı Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Mersin İK olarak 42 il Koordinatörlüğü arasında ödenecek hibe tutarları bakımından ilk sırada yerini almıştır. 9’ncü çağrıda şimdiye kadar ki en fazla sayıda 302 tedbirinden başvuru aldıklarını ve uygun harcama tutarları üzerinden yüzde 65 hibe sağlayacaklarını belirtti. Ayrıca yüzde 18’lik KDV muafiyeti bulunan projeler en kısa sürede incelerek yatırımcılarımız ile sözleşme imzalanacaktır. Mersin’in gelişimine katkı sağlayacak, üretimi ve istihdamı arttıracak olan projelerin şimdiden ilimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.
IPARD-II 9’ncü başvuru çağrı ilanında yer alan Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbirinden başvuruların da devam ettiğini kaydeden İl Koordinatörü Uygur, "Süt ve et üreten tarımsal işletmeler sektörlerinde Mersin’de yatırım yapmak isteyen yatırımcıları hibe desteklerinden faydalanmaya davet ediyoruz. IPARD II Programı 9’ncü başvuru çağrı ilanı kapsamında 101 tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri için online proje başvuru sistemi 27 Temmuz tarihi saat 21.00'de kapatılacak ve başvuruların son teslim tarihi de 29 Temmuz saat 18.00'de tamamlanacak. Üretimi ve istihdamı arttıracak olan projelerin ilimize hayırlı olmasını diliyor, yeni çağrılarımızda yatırımcıları, üreticilerimizi, kooperatif ve birliklerimizi yatırım yapmaya, İl Koordinatörlüğümüze proje sunmaya ve hibelerden faydalanmaya davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS