300 yıllık tarihi Taşhan, kadın üretici pazarı oldu

300 yıllık tarihi Taşhan, kadın üretici pazarı oldu
300 yıllık tarihi Taşhan, kadın üretici pazarı oldu

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mut’lu kadınların yöresel ürünlerinin satışını yapabilmeleri için pazar yeri haline getirilen tarihi Taşhan’ın açılışını gerçekleştirdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mut’lu kadınların el emeği göz nuru işlerinin ve yöresel ürünlerinin satışını yapabilmeleri için pazar yeri haline getirilen ve 300 yıllık bir geçmişi olan tarihi Taşhan’ın açılışını gerçekleştirdi. 1723-1725 yılları arasında Hacı Sunullah Paşa tarafından yaptırılan, geçmişte demircilik, semercilik, kalaycılık ve lehimcilikgibi değişik amaçlarla kullanılan ve son 30 yıldır ise kapalı bir şekilde muhafaza edilen tarihi Taşhan, artık Mut’lu kadınların sosyalleşebilecekleri, ürünlerini satabilecekleri ve aile ekonomilerine katkıda bulunabilecekleri bir pazar yeri haline geldi. Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi Mut Meclis Üyesi Selahattin Arslan, Gazeteci-Yazar Harun Arslan ve Arslan ailesine ait olan ve ücretsiz şekilde pazar yeri için tahsis edilen Taşhan, Büyükşehir Belediyesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi’nin çalışmalarıyla bundan sonra kadın emeğine tanıklık edecek.
Başkan Seçer,Taşhan’ın açılışını, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer,  Büyükşehir Belediyesi Mut Meclis Üyesi Selahattin Arslan, Gazeteci-Yazar Harun Arslan, açılışın onur konuğu Devlet Sanatçısı Musa Eroğlu ileKadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu ile birlikte gerçekleştirdi. Başkan Seçer, açılış öncesi semt pazarını gezerek pazarcı esnafını selamlarken,açılışın ardından eşi Meral Seçer ve protokol üyeleri ile birlikte tarihi Taşhan’ı gezerek stantları ziyaret etti. Taşhan’ın girişinde üretici kadınlar tarafından çiçeklerle karşılanan Seçer, kadın üreticilerle sohbet etti.Üretici kadınlarla tulumda yayık ayran yapımına eşlik eden Seçer,  kadınların el emeği yöresel ürünlerini de tattı.
HER KÖŞESİ ANILARLA DOLU
Başkan Seçer,Taşhan’ın önemli bir tarihi yapı olduğunu ifade ederek, “Mersin’in dört bir köşesinde sırtımızı Toroslar’a yaslamışız, yüzümüz Akdeniz’e bakıyor. Nereye gidersek gidelim her noktamız cennetten bir köşe. Her noktamızda bereket var. Her noktamızda farklı esen kültür rüzgârları var ama tüm Mersin’i düşündüğünüz zaman da bir potada eriyen bu kadim toprakların kültürlerinin ortaya çıkardığı bir güzellik var. 300 yıllık bir tarihin içerisindeyiz. Etkilenmemek mümkün değil. 300 yıl ayakta kalmış bir yapı ve her köşesi anılarla dolu. Özellikle Selahattin Başkan konuşurken insan duygu dolu ses tonundan büyük ailesi, büyük dedesi, kardeşleri ve daha önceki on yıllarda, yüzyıllarda buradan gelmiş, geçmiş, mevta olmuş ama bu toprakların havasını solumuş, bu topraklarda karnını doyurmuş, bu toprakların kaderiyle yaşamış geçmişi hatırlıyor” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS