Asırlık Girit ekmeği, Akdeniz'de yaşatılıyor

Asırlık Girit ekmeği, Akdeniz'de yaşatılıyor
Asırlık Girit ekmeği, Akdeniz'de yaşatılıyor

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- MERSİN’de mübadele döneminde gelen Girit göçmeni vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı merkez Akdeniz ilçe sınırları içerisinde bulunan İhsaniye (Melemez) Mahallesi'nde asırlık ekşi mayalı ekmeklerin üretileceği 4 adet yeni ekmek fırını yapıldı.
Geçen haftalarda Melemez’i ziyaret eden Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; mahalleli kadınların yeni ekmek fırınları yapılması talebiyle karşılaştı. Mahalleli kadınların bu talebini hemen değerlendiren ve fen işleri ekiplerine talimat veren Başkan Gültak, uygun yerlere yeni fırınlar yapılmasını istedi. Başkan Gültak’ın bu talimatıyla harekete geçen ekipler, mahalleye 4 adet yeni ekmek fırını kurdu.
Mahalleyi son ziyaretinde, yapılan yeni fırınları da inceleyen Başkan Gültak, kadınlarla birlikte ekmek pişirdi. Başkan Gültak, burada yaptığı konuşmada sözlerine, "Bir adı Melemez, bir adı İhsaniye olan; tabiri caizse Girit köyündeyiz. Seçildiğimiz günden beri zaman zaman buraları ziyaret ediyoruz. Farklı kanallarla köyümüzü Türkiye'ye tanıtmaya çalışıyoruz. Geçenlerde oyuncu arkadaşlarımızı buraları görmeleri için yönlendirdim. Mahallemizi turizm açısından da önemsiyoruz. Zeytin, zeytinyağı, reçel çeşitleri, kendilerine has yemek kültürleri mevcuttur. Mutlaka gelip görülmesi gereken bir mahallemiz" dedi.
Giritli kadınların pişirdiği ekmeklerin, yaklaşık bir asrı aşkındır ekşi maya ile üretildiğini belirten Başkan Gültak, "Bu asırlık bir kültürdür. Girit örf ve adetlerini yaşatmak adına bir kooperatif kurduk. Burada üretilen lezzetli ekmekleri Akdeniz’e, Mersin’e, sonrasında tüm Türkiye’ye ulaştırmak istiyoruz. Bu ekmeği üreten kadınlarımızın bizden fırın istekleri oldu. Biz de bu kültürü yaşatmak adına İhsaniye Mahallemize şu ana kadar 4 adet ekmek fırını yaptık ve 1 tane daha yapacağız. Biz örf ve adetleri yaşatmak istiyoruz. Çünkü bunların her biri tarihi bir miras ve bu mirasın devam etmesi gerekiyor" diye konuştu.
Başkan Gültak, bundan bir yıl önce de mahallelerde tandırlar yaptıklarını ve bunun memnuniyetle karşılandığını kaydederek; "Akdeniz; kültürlerin yani tüm renklerin birleştiği bir ilçemiz. Biz de gücümüzün yettiği kadar bu kültürleri yaşatacağız. Burada en çok önemsediğimiz şey ise, bu kültürlerimizin barış, kardeşlik ve huzur içinde beraber büyümeleri ve gelişmeleridir" ifadelerini kullandı.
İhsaniye Mahalle Muhtarı Yücel Şen de konuşmasında; "Başkanımız Mustafa Gültak, her konuda mahallemize destek veriyor. Hizmet deyince de aklımıza gelen tek isim M. Mustafa Gültak oluyor. Burada ekmeklerimizi pişirmek için 4 adet fırınımız yapıldı. Yakında 1 tane daha yapılacak. Kültürümüzü yaşatmak adına verdiği tüm desteklerden dolayı başkanımız Gültak’a çok teşekkür ediyoruz" dedi.

-GÖRÜNTÜ

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS