Tarsus Kültür Evi halkın ziyaretine açıldı

Tarsus Kültür Evi halkın ziyaretine açıldı
Tarsus Kültür Evi halkın ziyaretine açıldı

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-Tarsus Belediyesi, Tarsus’un kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmak, yöre kültürüne özgü, unutulmaya yüz tutmuş kültürel öğeleri topluma yeniden kazandırmak ve tanıtmak için oluşturduğu 'Tarsus Kültür Evi'nin açılışını gerçekleştirdi.
Tarsus Kültür Evi’nin açılışına, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, CHP Mersin MilletvekiliAlpay Antmen, oda ve derneklerin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Tarsus Kültür Evi’nin açılışında konuşan Belediye Başkanı Bozdoğan, "Tarsus ve yöresinde çok fazla miktarda bulunan medreselerden ayakta kalabilen nadir medreselerden birisidir Kubatpaşa Medresesi, içeriyi gördüğünüz zaman eminim herkes hayranlıkla izleyecektir. Burada aslında bir kültür evi ve yaşayan bir müze olarak göreceğiniz tablolar, giysiler, eşyalar ve Tarsus’un geçmişini net olarak ortaya koyan, anlatan eserleri mutlaka hayranlıkla birlikte izleyeceğiz. Tarsus Belediyesi’nde ilk göreve başladığımızda şiarımız belliydi; eğiten, üreten, kültürlü ve sağlıklı bir kent. Kubat Paşa Kültür Evi yaşayan canlı müzesi Tarsuslulara hayırlı uğurlu olsun" dedi.
CHP Milletvekili Antmen ise, Belediye Başkanı Bozdoğan’ın yaptığı kültür hizmetlerine bir yenisini daha eklediğini ifade ederek, "Kendisine şahsım adına bir Mersinli olarak partim adına milletvekili olarak da kutluyorum. Belediyecilik demek sadece asfalt yapmak, kaldırım yapmak değildir. Belediyecilik sosyal yardımlarla, sosyal faaliyetlerle, kültürel faaliyetlerle ve bugün açılışını yapacağımız kültüre, sanata hizmet eden eserlerle kalıcı hale getirilecektir. Ben Tarsus’un bir kültür kenti, bir sanat kenti, edebiyat kenti, şiir kenti, tiyatro kenti olma yolunda hızlı adımlarla yürüdüğünü görmekten gurur" diye konuştu.
Yoğun çalışmalarla hazırlanan ve kentin turizmine kazandırılan Tarsus Kültür Evi, Kubat Paşa Medresesi’nin tarihi dokusuna müdahale edilmeden modern tasarım ve çalışmalarla özenle dizayn edilerek hazırlandı. Kubatpaşa Medresesi’nin Kültür Evi’ni ziyaret edenler geçmişten bugüne uzanan Tarsus kültürünü daha iyi anlama olanağı bulacak. İlçenin tarihi ve kültürel değerlerinin korunması, tanıtılması ve turizme kazandırılması için geliştirdiği proje olan Tarsus Kültür Evi’nde, yöreye özgü tarım ve ev araçlarından yöresel kıyafetlere, savaş aletlerinden eski zamanlarda Tarsus’un gündelik yaşamında kullanılan oyun, eğlence, hobi ve iş araçlarına, dokuma ürünlerinden mutfak eşyalarına kadar birçok materyal sergilenecek. Kültür Evi’ni gezenler, geçmişten bugüne uzanan Tarsus kültürünü daha iyi öğrenme, anlama olanağı bulacak. Yaş almış vatandaşlar çocukluk anılarında kalan araç gereçleri görme şansını yakalayacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS