Tarsus’ta Atatürk Mahallesi ismiyle yeni bir mahalle kuruldu

Tarsus’ta Atatürk Mahallesi ismiyle yeni bir mahalle kuruldu
Tarsus’ta Atatürk Mahallesi ismiyle yeni bir mahalle kuruldu

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-MERSİN’in Tarsus ilçesinde ilçe sınırları içerisinde bulunan 179 mahalle muhtarlıklar binasının ihtiyaçlarının karşılanması için her bir muhtarlığa 550 TL verilmesi teklifi oy birliği ile kabul edilirken yeni kurulan Atatürk Mahallesi ile mahalle sayısı 180'e çıktı
Tarsus Belediye Meclisi'nin olağan aralık ayı toplantısı Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısı öncesinde, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü dolayısıyla kadın meclis üyelerinin oturdukları masalara çiçek ve kitap bırakıldı.
Mecliste, Ergenekon Mahallesi’nin iki kısma ayrılarak Atatürk Bulvarı, Gazipaşa Bulvarı, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ve otoyol sınırları içerisinde kalan kısmının mahalle adının ‘Ergenekon Mahallesi’ olarak kalmasına, Tarsus - Çamlıyayla yolu, Gazipaşa Bulvarı ve otoyol sınırları içerisinde kalan kısmın ise ‘Atatürk Mahallesi’ olarak belirlenmesine dair idare teklifi de oybirliği ile kabul edildi.
Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Belediye Başkanı Bozdoğan, Kasım ayında Kemalpaşa Sanayi Sitesi, Fatih, Bağlar, Mithatpaşa, Köselerli, Anıt, Atalar, Belenköy, Pirömerli, Yeniçay, Aliağa, Mahmutağa mahallelerinde asfalt çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, "Yüzde 35 ile 40 arasında iş bitirildi. Geride yüzde 65’e yakın bir iş planımız var. Bu kentte bizim asfalttan, yollardan daha önemli bir sorunumuz kaldırım olayı. Zaten bu biter bitmez çok ciddi bir kaldırım yapım seferberliği yapılacak. Bu kentin özellikle mimari dokusunun kaldırımlarının ne kadar önemli olduğunu bildiğim için yepyeni bir kaldırım tarzı Tarsus’a kazandırılacak" dedi.
Kasım ayında ata tohumu dağıtımının da devam ettiğini anlatan Bozdoğan, "30 dönüm araziye kunduru buğdayı ektik. Kentimiz için gerekli olan her şeyi serada belediye olarak bizler yapacağız. Kendi parkemizi kendimiz yapıyoruz. Eski parkeleri de çok sağlıklı bir şekilde kullanıyoruz. Kendi olanaklarımızla herhangi bir masraf yapmadan, belediyeye bir zarar vermeden ve dışarıya her yıl dünya kadar fatura ödemesini ortadan kaldırmak için yaptığımız tüm girişimler. Hani bir yerde cari fazlalığı nasıl oluştu diyorlar. Cari fazlalığı böyle oluştu. Zararına veya kurumu yıpratacak bir uygulamaya asla girmedik. İş Sağlığı ve Mesleki Hastalıklar Tıp Merkezi ile ilgili olarak projemiz tamamlandı. Bu arada online olarak 25 Aralık’ta İş Sağlığı ve Güvenliği Covid-19 ile Mücadelede Yerel Yönetimler ki bunu çok önemsiyorum. Çünkü bir şehrin yönetimi o şehrin sağlık performansı için çok önemlidir" diye konuştu. .
Çocuk Bilim Akademisi projesini bitirdiklerini kaydeden Başkan Bozdoğan, "Tamamen bilimden ve akıldan yana önemli bir proje. Matematik ve fizik alanında ve özellikle uzay, gösterim ve kodlama alanında tamamen pratiğe çok fazla uygun Türkiye’deki sayılı akademilerden biri olacak. Bunu yine bir hayırsever vatandaşımızın katkılarıyla yapacağız. Yani buna belediye olarak büyük bir bütçe ayırmayacağız. Bitene kadar adını açıklamak istemeyen hayırsever hanımefendiye buradan çok teşekkür ediyorum. Projeyi 23 Nisan’a kadar, Çocuk Bayramı’na kadar yetiştireceğiz. Açılışını yapacağız. Kubatpaşa Kent Müzesi tamamlanıyor. 27 Aralık’ta Tarsus’un Kurtuluş tarihinde Tarsus’un belki de en değerli müzesini açacağız. Yine Amfitiyatro ve gösteri merkezini kamulaştırma işlemlerini Emlak İstimlak Müdürlüğümüz yapıyor. Burası da asırlık Tarsus’a hizmet veren bir yer olacak" ifadelerini kullandı.
Koronavirüsün yayılmasını önlemek için tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Bozdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bütün Tarsus’taki kurumlarla işbirliği halinde çalışıyoruz. Araçlarımızın çoğunu zaten İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne filyasyon çalışması için seferber ettik. Sadece araçlarımızı vermedik. Personellerimizi de verdik. Şu an yaklaşık belediyeden 25 çalışanımız dışarıda çalışıyor. Sokaklar, çarşılar, pasajlar, meslek odaları dezenfekte ediliyor. KPSS’nin yapıldığı bütün okullarda dezenfekte edildi. 20 bine yakın hijyen seti ve erzak dağıtımı yine bu Kasım ayında gerçekleşti. Biz durmuyoruz erzak konusunda da hijyen setinde de. Hastanedeki zemin kat bile Pandemi Hastanesi olarak görev almaya başladı. Günlük alınan rakamlar hiç hoş rakamlar değil. Sevindirici olan tek bir şey var. Tarsus’taki vakalarda virüs yükünün yoğunluğunun biraz daha düşük olması ama virüs yoğunluğu yükü fazla olan insanlarımızı da maalesef yoğun bakıma kadar yatırmak zorunda kalıyoruz."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS