Tarsus’un turizm haritası çıkartıldı

Tarsus’un turizm haritası çıkartıldı
Tarsus’un turizm haritası çıkartıldı

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-MERSİN’in Tarsus ilçesinde Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), düzenlediği çalıştayla ilçenin turizm haritasını çıkardı.
ÇKA tarafından Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 'Tarsus Alt Bölge Destinasyon Çalıştayı' gerçekleştirildi. Çalıştaya Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ünzile Kuru, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, Tarsus Müze Müdürü Doğukan Bekir Alper, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lütfi Altunsu, Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.
Çalıştayın açılışında konuşan ÇKA Genel Sekreteri Dr. Altunsu, bölgenin turizm potansiyeline dikkat çekerek Mersin merkez ve ilçeleri de dahil olmak üzere turizm türündeki farklılığa işaret etti. Mersin’in ilçeleri ile birlikte turizm haritasını çıkardıklarını ve her bir ilçesinin ayrı bir destinasyon olduğunu belirten Altunsu, "Her ilçemiz kendine özel. Anamur-Bozyazı-Aydıncık ayrı bir destinasyon, Silifke-Erdemli-Mut ayrı bir destinasyon, Mersin Merkez ve Tarsus ayrı bir destinasyon ve Çamlıyayla ayrı bir destinasyon. Her biri için farklı bir turizm potansiyeli ve çeşidi var. Programlarımızla her birini ayrı çalıştık, yakında proje çağrımıza da çıkacağız. En temel amacımız turizm potansiyelimiz canlandırmak ve istenilen seviyenin üzerine çıkarmak" dedi.
TURİZM HARİTASI ÇIKARTILDI
Çalıştayda daha sonra ÇKA Mersin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mesut Özcan tarafından kapsamlı sunum yapılarak, çalışmanın detayları hakkında bilgi verildi. Özcan, program ile Çukurova Bölgesi’nde turizmin destinasyon odaklı yaklaşım çerçevesinde geliştirilerek turizmden elde edilen katma değerin artırılmasının hedeflendiği ve bu kapsamda bölgede öncelikli destinasyonların belirlenmesi ve geliştirilmesi, tespit edilen destinasyonların etkin bir şekilde tanıtım ve pazarlamasının yapılması ve bölgeye gelen turist sayısının artırılmasının amaçlandığını belirtti. Swot analizi, uzman görüşleri ve yapılan diğer envanter çalışmaları sonucu önemli bulguların tespit edildiğini söyleyen Özcan, Mersin’in turistik değer haritasının ortaya çıktığını bildirdi.
KÜLTÜR, İNANÇ VE GASTRONOMİ
Tarsus için kültür, inanç ve gastronomi turizminin bir fırsat olduğunu ifade eden Özcan "Tarsus’ta kültür ve inanç turizmi ile gastronomi turizmine odaklanalım istiyoruz. Öne çıkan cazibe merkeziler var. St Paul kuyusu & Tarsus evleri, Gastronomi durakları, Tarihi kent merkezi kültür turizmi öğeleri, Eshab-ı Kehf Mağarası gibi. Tarsus, uzun hafta sonu kültür turları, Gastronomi turları ve İnanç turizmi turları için önemli bir potansiyel. Tarsus özellikle Adana ve Mersin’in merkezi ile kombine edilmiş 3-4 günlük iç turizm uzun hafta sonu turlarının önemli bir durağı olabilir. Turistik öğelerin birçoğu altyapı, restorasyon gibi açılardan gayet iyi durumda. Eski Tarsus Evleri büyük potansiyel. Bu tarz sokak sağlıklaştırmaları artırılabilir. Burası bir konsept proje ile fonksiyon kazandırılıp turizme açılmalı. Bilgilendirme panoları, yönlendirme levhaları, dijital uygulamalar, QR kodlu bilgilendirmeler eksik. Kentteki kültürel ve inanç turizmine yönelik öğeler içiçe. Dolayısıyla bir rota üzerinden, profesyonel rehberlik hizmetiyle 1 tam gün grup ya da bireysel gezilebilir. Çok fazla tarihi yapı var. Bazılarının restorasyonu yarım durumda. Bunların ne olduğunu turistin anlaması açısından her birinin önüne eski dönem fotoğrafları ve bilgilendirmeler konulabilir" diye konuştu.
Çalıştay, Tarsus Müze Müdürü Doğukan Bekir Alper’in de Tarsus’un tarihi noktaları ile ilgili yaptığı sunumun ardından katılımcıların görüşlerinin alınmasıyla sona erdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS