Uğur Mumcu anısına okuma salonu

Uğur Mumcu anısına okuma salonu
Uğur Mumcu anısına okuma salonu

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde  merhum Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun anısına okuma salonu açıldı.

Tarsus Belediyesi tarafından Fahrettinpaşa Mahallesi'nde park içerisinde bulunan yapı, belediye ekipleri tarafından yapılan düzenlemenin ardından, okuma salonuna dönüştürüldü. İçerisinde çok sayıda kitabın yer aldığı ve öğrencilere ders çalışma imkanı sağlayacak olan okuma salonun ismi Uğur Mumcu Okuma Salonu olarak belirlendi. Araştırmaları, yazdığı kitap ve makaleleri ile Türkiye tarihine damga vuran gazeteci Uğur Mumcu’nun ismini Tarsus’ta yaşatmak amacıyla 27. ölüm yıldönümünde açılışı gerçekleştiren okuma salonu bilgiye ulaşmak, kitap okumak ve ders çalışmak isteyen herkese hitap edecek ve hizmet ettiği mahalleye ışık saçacak.

Açılışta konuşan Fahrettinpaşa Mahallesi Muhtarı Nevzat Sain; "Bundan tam 27 yıl önce bugün aramızdan ayrılan değerli aydın ve demokrat basın emekçisi olan sevgili Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyoruz. Şimdiye kadar belediyemizin destekleriyle mahallemize birçok çalışma yaptık. Bugün çalışmalardan biri olan Uğur Mumcu Okuma Salonunun açılışı için bir aradayız. Öğrencilerin ders çalışabileceği, yaz döneminde çeşitli kültürel faaliyetlerin gerçekleşeceği tamamı ile toplum yararına olacak olan okuma salonuna bugün ölüm yıldönümü olan Uğur Mumcu ismini uygun gördük. Sürekli halkın aydınlanması için mücadele eden biriydi. Okuma salonumuz da bu amacı örnek alarak hizmet verecektir. Halkımıza hayırlı olması dilekleriyle teşekkür ederim" dedi.

Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ise yaptığı konuşmada, "Fahrettinpaşa mahallemizde eksikliğini tespit ettiğimiz okuma salonunu halkımızın hizmetine sunmaktan ötürü mutluyum. Okuma salonları önemli. Okuma kültürü, okuma bilinci ve okuyan bir neslin oluşması için okuma salonlarının ve kütüphanelerin değerini hepimiz biliyoruz. 24 Ocak önemli bir gün. Cumhuriyetin kalemlerinden çok değerli Uğur Mumcu’nun ve Cumhuriyetin koruyucularından çok değerli Gaffar Okkan’ın ölüm yıldönümü. Bu ülke Cumhuriyetin fedaileri ile var oldu. Ve o fedailer ki hiç bir servet edinmeden tek adamlığa karşı durdular. Uğur Mumcu ve Gaffur Okkan da onlardan biriydi. Uğur Mumcu’nun çok değerli bir sözü var; 'Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz'. Bilgi sahibi olmak için de çok okumamız gerekiyor. Bizimde en önemli ögemiz gençlerimiz ve çocuklarımız, onların geleceği için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız. Onları kitapların saçtıkları ışıkla aydınlatmalıyız. İşte bu amaçla 27 yıl önce karanlık güçler tarafından gerçekleştirilen hain bir suikast sonucu yaşamını yitiren değerli Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun anısına bu okuma salonunu açıyoruz, şehrimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu. Konuşmaların ardından Uğur Mumcu Okuma Salonun açılış gerçekleştirildi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS