{$ day.Temps.HighTemp $} °

Başkan Yılmaz: Türkmen kardeşlerimizin daima yanındayız

Başkan Yılmaz: Türkmen kardeşlerimizin daima yanındayız
Başkan Yılmaz: Türkmen kardeşlerimizin daima yanındayız

MERSİN, (DHA)-MERSİN'e, Toroslar Belediyesi'nin, Irak Türkmen Cephesi ile ortaklaşa düzenlediği Irak Türkmenlerinin Durumu ve Olası Gelişmeler konferansı birlik ve beraberliğin en güzel örneği oldu.
Tarihten günümüze Irak'taki Türkmenlerin var olma mücadelesinin, Irak'ta kurulan yeni hükümetten beklentilerin, Kerkük'ün güvenliği ve yönetimiyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı konferansa Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü konuşmacı olarak katıldı.
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'ın ev sahipliğinde, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansa; MHP Milletvekili Olcay Kılavuz, MHP İl Başkan Yardımcısı Cemil Parlar, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer, MHP İlçe Başkanları, Türk Ocakları Mersin Şube Başkanı Dr. Ünal Kılıç, Irak Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu, Irak Türkmen Cephesi Mersin Türkiye temsilcisi İl Koordinatörü Yardımcısı Fahrettin Karataş, Irak- Türkiye Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Mersin temsilcisi Sabah Özler, iş insanları, belediye meclis üyeleri ve Türkmenler katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu yaparak, kendilerinin her zaman yanında olan Başkan Yılmaz'a teşekkür etti.
Daha sonra söz alan Toroslar Belediye Başkanı Yılmaz da Irak'ta 10 Ekim’de yapılacak parlamento genel seçiminin büyük önem taşıdığını, bunun Türkmenlerin geleceğini de etkileyecek bir seçim olacağını söyledi.
Konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yapan Başkan Yılmaz; "Türk milleti gönül ve kültür coğrafyalarında varlık-birlik mücadelesi veren soydaşlarının her zaman, her şart altında yanında olmuş, bu kapsamda tarafını ve tercihini sağlam bir iradeyle göstermiştir. Asırlara dayanan, ortak acı ve anılarla beslenen, köklü ve ahlaki kucaklaşmayla temellenen, tarih ve inanç bağlarıyla zenginleşen millet olma hali Türklüğün geçmişten bugüne uzanan devasa başarısıdır.Komşu coğrafyaların kaotik ortamında özellikle Türkmen kardeşlerimizin hayata tutunma; aynı zamanda milli hatıralarını ve millet olma haysiyetlerini fedakârca muhafaza çabaları takdir ve taltif edilmesi gereken bir kazanımdır.Ancak üzüntüyle belirtmeliyiz ki; Irak Türkmenleri, mensubu oldukları Irak toplum ve siyaset alanında sürekli hak mahrumiyetlerine uğramaktadır.Külfette adeta bir ok gibi öne fırlayıp Irak’ın siyasi ve toprak bütünlüğünü cesaretle savunan, fakat sıra ülke yönetimine geldiği zaman görülmeyen, duyulmayan, son tahlilde hakları teslim edilmeyen Türkmen kardeşlerimiz büyük adaletsizliklerle karşı karşıya kalmaktadır.Bu anlamda; 10 Ekim’de yapılacak Parlamento genel seçimi büyük önem taşımaktadır. 2005 seçimleri sonrası ilk kez tüm Türkmen partilerinin tek listede seçime katılıyor olması, bu konsensüsün sağlanmış olması; ortak bir iradenin temsil edilmesi bakımından son derece değerlidir"  dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bir sözüne de konuşmasında yer veren Başkan Yılmaz; "Genel Başkanımız, Türkmen Beyimiz Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi: “Türkmenlerin varlık mücadelesi nice cana, nice badireye, nice bedele mal oldu. Türklüğün beka mücadelesi asırlara hem mühür vurdu, hem de istikamet çizdi. Bu haklı ve tarihi mücadele halen devam ediyor. Ancak çok iyi bilinmelidir ki; Türk milletinin beka mücadelesi durmayacak, beklemeyecek, kesilmeyecektir. Türk milleti;dün olduğu gibi bugün de Türkmen kardeşlerinin sonuna kadar arkasındadır, yanındadır.Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun" diye konuştu.
Türkiye'nin, uydu devlet rolünü hiçbir zaman kabul etmeyeceğine de dikkat çeken Başkan Yılmaz; Irak'ın yerel ve siyasi dinamiklerinin, Türkmen kardeşlerimizin yereldeki dertlerini, sıkıntılarını öncelikle anlamak, algılamak ve buna uygun davranmak mecburiyetinde olduğunu söyledi. Yılmaz, “ Bu açıdan verilen mücadele son derece kıymetlidir. Türkiyemiz yeni bir yola girmiştir. Kendisine biçilen uydu devlet rolünü reddetmiştir. 31 Mart 2021 tarihi itibariyle Türk Keneşi bildirgesiyle Türkiye'nin dünyanın her yerindeki Türk varlığı ortaya konmuştur. Emperyal güçlerin her türlü sabote etme, durdurma, yavaşlatma ve en önemlisi birbirine düşürme stratejileri bizim birliğimiz, varlığımız daim oldukça ortadan kaldırılacaktır. Bu yolda hizmet eden değerli başkanlarımıza ve tüm kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.
Konferansı veren Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, "O topraklarda bir adalet sağlanacak. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, ana vatanımızdaki soydaşlarımızın desteği ve nefesiyle, kalıcı olduğumuz sürece inşallah hiç kimse Türkmenleri orada dize getiremeyecektir. Türkmenler bundan sonra da her türlü baskıya karşı direnmeye devam edecektir. Allah, tüm Türk dünyasının yar ve yardımcısı olsun." şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Irak Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu, Başkan Yılmaz'a bir tablo hediye ederek teşekkür etti. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü de Başkan Yılmaz'a Tarihi Kerkük Kalesi Tablosu hediye ederken, Başkan Yılmaz ise Tütüncü'ye Türk dili, kültürü ve tarihinin en değerli anıtlarından olan Orhun Yazıtları'nın, minyatür örneğini takdim etti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS