Belediye çalışanları bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgilendirildi

Belediye çalışanları bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgilendirildi
Belediye çalışanları bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgilendirildi

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın hizmet içi eğitimleri kapsamında personele 'Bulaşıcı Hastalıklar ve Korunma Yolları' anlatıldı.

Toroslar Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde toplam evde sağlık çalışanı 53 personele verilen eğitimle Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat Bakır, işle ilgili enfeksiyonların mesleksel hastalıklar arasında üçüncü sırada söyledi. Dr. Bakın, işle ilgili enfeksiyonlar en sık sağlık çalışanlarında görüldüğünü belirterek, "Hastalarla temas ettiğiniz için sizler de sağlık çalışanı gibi nitelendiriliyorsunuz bu konuda. Sağlık sektöründe bulaşıcı hastalıkların önemli bir kısmının iş kazasına bağlı geliştiği bilinmektedir. Özellikle kesici-delici alet yaralanmaları ve kan ve vücut sıvılarının sıçramaları mesleksel bulaşıcı hastalıklara yol açan başlıca iş kazası türleridir" dedi.

Virüslerden korunabilmek adına, eldiven ve maske kullanımının önemine dikkat çeken Bakır, "Biz kendimizi korumazsak hiçbir şey bizi koruyamaz, öyle düşünün. Çünkü tanı konulmamış bir sürü viral ve bakteriyel enfeksiyonu, fark edemeyeceğiniz bir sürü hastalığı basit bir eldiven yardımıyla, basit bir maske yardımıyla atlatabilirsiniz. Eldiveni ne zaman, maskeyi ne zaman takalım diye soracaksınız. Kişilere temas etmeden önce takmanız gerekiyor. Onun haricindeki her adımda bu toksik maddelere bir nebze daha yakalanma ihtimaliniz var. Kişilerin evine girmeden önce maskenizi, eldiveninizi ve koruyucu giysilerinizi giymeniz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Bakır, işçi gruplarına göre mesleksel bulaşıcı hastalıklar, hastane ortamında bulunan tehlike ve riskler gibi tabloları da personel ile paylaştı. Bakır, eğitimde ayrıca Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 18 ülkeye yayılan Corona virüsü hakkında da bilgilendirici paylaşımlar yaptı.  Corona virüsünün nereden çıktığı hakkında veren Bakır, "Corona virüsünden, normal solunum yolu enfeksiyonundan nasıl korunuyorsak, öyle korunmaya çalışacağız. Yanımızda insanlar hapşururken, öksürürken ellerini kapatmaları konusunda uyarabiliriz. Bizde de herhangi bir virüs varsa biz de ağzımızı, burnumuzu kapatarak hapşurup, öksürmeliyiz. Sarılmayı çok seven bir milletiz. Mümkünse bu temas halimizi azaltmamız gerekiyor. Bir merhaba yeterli bence selamlaşmak için ama ne kadar çok sarılma, o kadar çok virüs, o kadar çok bakteri, o kadar çok enfeksiyon. Corona virüsünün diğer domuz ve kuş gribinden çok farkı yok. Bulaştırıcılık oranının biraz daha fazla olduğu söyleniyor. Korunma şekli aynı" diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS