Yenişehir'de havai fişekler için harekete geçiliyor

Yenişehir'de havai fişekler için harekete geçiliyor
Yenişehir'de havai fişekler için harekete geçiliyor

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, bugüne kadar hiçbir etkinlikte havai fişek gösterilerine yer vermediklerini ve havai fişeklerin ilçe genelinde yasaklayacaklarını söyledi.  
Yenişehir Belediyesi'nin 2020 yılı Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşimi, Belediye Başkanı Özyiğit başkanlığında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Mecliste Sakarya’nın Hendek ilçesinde faaliyet gösteren bir havai fişek üretim fabrikasında meydana gelen patlama ile ilgili konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, “Sakarya’daki havai fişek fabrikasında medyana gelen patlama sonucunda 5 vatandaşımız hayatını kaybetti. Daha sonra bölgeden patlayıcı maddelerin taşınması sırasında oluşan patlama nedeniyle 3 askerimiz şehit oldu. Şehitlerimize ve kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Gerçekten de hiç bir faydası olmayan görsel bir görüntüden başka bir nitelik taşımayan havai fişek gösterilerini artık yapmamak ve bu anlayışı da ortadan kaldırmak gerekiyor. Dronelarla, lazerlerle veya başka şekillerde ışık gösterileri yapılabilir ancak renkli bir görüntü yaratmak için havaya barutu fırlatmak, canlılara ve çevreye büyük zararlar veriyor. Biz zaten bugüne kadar hiçbir etkinliğimizde havai fişek gösterilerine yer vermedik. Konuyu bir sonraki meclisimizde gündemimize alacağız ve havi fişeklerin ilçe genelinde yasaklanması teklifini sunacağız.  Tedbirlerimizi zarardan sonra değil önce almaya devam edeceğiz” dedi.
'KADINLAR EL EMEĞİ ÜRÜNLERİ SUNACAK'
Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyi iş birliğiyle hayata geçirilen Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarının faaliyetlerine başladığını söyleyen Başkan Özyiğit, “Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı bugün ilk kez faaliyetine başladı. Güvenevler Mahallemizde bulunan ve Dikenliyol olarak bilinen caddedeki semt pazarında kadınların el emeği ürünlerini halkımıza direk olarak sunabileceği bir yer yaptık. Kadınlar kendi bahçelerinde yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri ve diğer el emeği ürünlerini burada satabilecek. Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır Kılıç ve yönetimine ve emeği geçen diğer herkese kadınların üretimde yer alması için sarf ettikleri çabalardan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
YOL YAPIM DESTEĞİ
Yenişehir Belediyesi, Niğde Bor Kemerhisar Belediyesi'nin yol yapım çalışmalarında kullanılmak üzere ayni yardım talebine sessiz kalmadı. Yenişehir Belediye Meclisinde ayni yardım teklifine ilişkin komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.  Konu ile ilgili konuşan Başkan Özyiğit,  “Türkiye’de belediyelerimiz zor ekonomik koşullarda hizmet veriyor. Bolluk içinde yüzmüyoruz ama  belde belediyeleri çok küçük bütçelerle hizmet üretiyor. Beldelerde hayati olan altyapı eksiklikleri var, bizim tüm kardeşlere yetmemiz mümkün değil ama yılda bir kere bu yardımı Meclisimiz uygun görürse yapabiliriz. Bu kardeş olmanın getirdiği bir sorumluluktur. Bunu Yenişehir halkının memnuniyetle karşılayacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS