Bodrum'da kaçak yapılaşma ve görüntü kirliliği ile mücadele için WhatsApp hattı

Bodrum'da kaçak yapılaşma ve görüntü kirliliği ile mücadele için WhatsApp hattı
Bodrum'da kaçak yapılaşma ve görüntü kirliliği ile mücadele için WhatsApp hattı

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, turizm sezonunun başlamasına sayılı günler kala yarımada genelindeki görüntü kirliliğine karşı savaş açtıklarını belirten


Belediye Başkanı Ahmet Aras, silüeti bozacak hiçbir uygulamaya izin vermeyeceklerini söyledi. Başkan Aras, kaçak yapı, işgaliye ve mühür fekki gibi yasa ve mevzuata aykırı her girişimi anında tespit etmek ve önlemini almak amacıyla bir WhatsApp hattı kurulacaklarını da açıkladı.


CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Yalıkavak Mahallesi'ndeki Belediye Düğün Salonu'nda, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Önder Batmaz ve Ümmahan Yurt, Belediye Meclis Üyesi ve İşgaliye Komisyonu Başkanı Emel Çakaloğlu, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Belediyesi Zabıta Amiri Tanju Aksu ile bazı birim amirlerinin ve Yalıkavak muhtarlarının katıldığı toplantıda, Yalıkavak esnafının sorunları konuşuldu, turizm sezonu öncesi Bodrum Belediyesi'nin alacağı önlemlere ilişkin bilgi verildi.


'BODRUM YARALI, BODRUM TALAN EDİLİYOR'


Bodrum'da kaçak yapılaşmaya karşı seferberlik başlattıklarını belirten Belediye Başkanı Ahmet Aras, bir taraftan da ilçeyi turizm sezonuna hazırlamaya çalıştıklarını söyledi. Özellikle 'old town' olarak bilinen çarşı merkezlerinde ve sahillerde işgaliye ve görüntü kirliliğine karşı tedbir alındığını, Belediye'nin tüm birimlerinin alarma geçirildiğini kaydetti. "Kimse kafasına göre iş yapmasın, izin vermem" diyen Başkan Aras, "Bodrum şu an 'marka' kent görüntüsünden çok uzakta. Bodrum yaralı, Bodrum talan ediliyor. Bodrum'a sadece belediye olarak sahip çıkamayız. Tüm vatandaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyete sahip olması gerekiyor" dedi.


'YIKIMLARA BAŞLIYORUZ'


Bodrum Belediyesi'nin hiç kimseyi mağdur etmeyeceğini ve Bodrum'da yaşanan tüm sorunların tek muhatabı olduğunu kaydeden Başkan Aras, "Neye ihtiyacınız olursa olsun lütfen Belediye'ye başvurun. Ruhsat gerekiyorsa ruhsat, tadilat gerekiyorsa tadilat. İşgaliye sorunu yaşıyorsanız, izin isteyin. Bir üst akıl olarak bunları Belediye'nin koordinasyonuna bırakın. Aksi taktirde herkes kafasına göre iş yaparsa Bodrum Afrika'nın ücra bir kentine döner. Lütfen yanlış bir şey yapmayın. Mühürlediğimiz inşaat, aynı şekilde devam ediyor. Fütursuz bir anlayış almış başını gidiyor. Ben buna izin vermem. Sonuna kadar savaşırım. Yıkımlara başlıyoruz" diye konuştu.


Kaçak yapı, işgaliye ve mühür fekki gibi yasa ve mevzuata aykırı her girişimi anında tespit etmek ve önlemini almak amacıyla bir WhatsApp hattı kurulacaklarını da açıklayan Aras, "Bir yanlış varsa lütfen bildirin. Uyarırız, mühürleriz, gerekirse mahkemeye gönderir yıkım kararını muhakkak uygularız" dedi.


'ESNAFIMIZDAN TAAHHÜT İSTEYECEĞİZ'


Vitrini, tabelası ya da işgaliyesi ile görüntü kirliliğine yol açan tüm esnafa gerekli uyarıları yaptıklarını anlatan Belediye Başkanı Aras, şöyle devam etti:


"Her esnafın kendi işyerine özen gösterip, Bodrum'un kent estetiğine uygun boya, vitrin düzenlemesi ve gölgelendirme yapmasını istiyoruz. Kötü görüntüleri bu sezon kesinlikle ortadan kaldıracağız. Bu sezon öncesi yapamadığınız düzenlemeler için de taahhütname alırız. Kasım ayında gerekeni yaparız. Sezon bittiği anda, Bodrum'umuzu tabela kirliliğinden, vitrinlerin salaşlığından, renk renk binalardan kurtarmamız gerekiyor. Lütfen çarşılarımızı pırıl pırıl yapalım. Esnafımızdan yardım istiyorum. Biz her isteyene, sonuna kadar destek olacağız."


15 Mayıs tarihi itibariyle tüm kaba inşaat faaliyetlerinin durdurulacağını da hatırlatan Aras, inşaat firmalarına tebligatların gönderildiğini sözlerine ekledi.


VATANDAŞ ANLATTI, BAŞKAN TEK TEK NOT ALDI


Başkan Aras, konuşmasının ardından toplantıya katılanların ulaşım, aydınlatma, otoparklar, sahil düzenlemesi, işgaliye bedelleri gibi çeşitli konularındaki şikayetleri ile esnafların vitrin, cephe, tabela ve gölgelendirmeleri ile ilgili Belediye'nin standartları hakkında bilgilendirilme isteklerini dinleyip, notlar aldı.


Mehmet Can MERAL / BODRUM (Muğla), (DHA) 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS