{$ day.Temps.HighTemp $} °

Bodrum'da müsilaj sorununa karşı harekete geçildi

Bodrum'da müsilaj sorununa karşı harekete geçildi
Bodrum'da müsilaj sorununa karşı harekete geçildi

DENİZ kirliliği ve müsilaj sorununun Bodrum kıyılarında da görüldüğü iddiaları üzerine farklı noktalardan alınan numunelerin analiz için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne gönderildiğini açıklayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, denizleri korumak için gereken tedbirleri alacaklarını söyleyerek "Doğa yoksa turizm de yok" dedi.

Deniz kirliliği ve müsilaj sorunuyla ilgili bir çalışma başlatan Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, yarımadanın farklı noktalarında, teknik personel kontrolünde dalgıçlar aracılığıyla denizden numune alımı gerçekleştirdi. Koylarda yapılan dalışlarda dip, orta kısım ve yüzeyden toplam 18 litre su numunesi alınmasının yanı sıra deniz tabanından müsilaj olduğu iddia edilen maddelerden örnekler alındı. Alınan numuneler, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri gerçekleştirilmesi için belediye ekipleri tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Laboratuvarı'na teslim edildi. Bodrum

Belediye Başkanı Ahmet Aras, müsilaj sorununun Bodrum koylarında yaşanmaması için Güvercinlik, Gündoğan, Turgutreis, Torba, Yalıkavak arasında denetimlerin sıklaşarak deniz tabanında incelemeler yapacaklarını söyledi. Bu incelemelere ilişkin diğer kamu kurum ve kuruluşlarla gerekli paylaşımları yapacaklarını dile getiren Aras, etkin bir denetim ve riski önleme faaliyeti içerisine gireceklerini belirtti. Başkan Aras, denizlerdeki kirlilik sorunu, sonuçları ve çözüm yollarının aktarılması için belediye tarafından geniş katılımlı bir panel düzenleyeceklerini de duyurdu. Deniz salyasının yarımada sahillerini de kaplama ihtimalinden endişe duyduklarını ifade eden Aras, şunları söyledi:

"Temizlik İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekibimiz farklı noktalarda dalışlar gerçekleştirdi. Kimyasal, biyolojik bütün tetkikler yapılacak. Öncelikle riski tespit edeceğiz. Bodrum'da da deniz salyası tehlikesi var mı? Buna bakacağız. Denize atılan atık sular, kimyasal atıklar, teknelerden bırakılan sintineler tespit edilerek önlemek için harekete geçilecek. Bodrum'da hızlı büyümeyle, son bir yılda nüfus 3 katına çıktı. Ciddi altyapı sorunları oluştu. Özetle arıtma tesisleri konusunda bazı sıkıntılarımız vardı. Deniz salyası tehlikesi de bizi bir kez daha bu konuda motive etti. Biz bir an önce denizleri korumak için gereken tedbirleri almalıyız. Bununla ilgili Muğla Büyükşehir Belediyemiz ile hep birlikte çalışacağız. Bir an önce bu tehlikeyi bertaraf etmeliyiz. Doğa yoksa turizm de yok."

BODRUM (Muğla), (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS