Bodrum'da 'Nazım Hikmet' anıldı

Bodrum'da 'Nazım Hikmet' anıldı
Bodrum'da 'Nazım Hikmet' anıldı

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, Nazım Hikmet'in 58'nci ölüm yıldönümünde anme etkinliği düzenlendi.
Bodrum Belediyesi, Nazım Hikmet'in 58'nci ölüm yıldönümünde bir dizi anma etkinliği gerçekleştirdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim Üyeleri Doç. Dr. Esra Sağlık ve Doç. Dr. Orhan Tekin tarafından yapılan Nazım Hikmet heykeli ve şairin adının verilidği kütüphane Umurça Parkı'nda açıldı. Program moderatörlüğünü Nebil Özgentürk'ün gerçekleştirdiği; Zülfü Livaneli, Muzaffer Akyol ve Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın katıldığı 'Nazım'la Yürümek' isimli söyleşiyle devam etti. Programın ilk günü, Özgür Kıyat'ın 'Şarkılarla Nazım' dinletisinin ardından sona erdi. Kültür ve sanatla yoğrularak Bodrum'a yakışır bir etkinlik olması için günler öncesinden hazırlıklarına başlanan anma etkinlikleri 2.günü, fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel'in 'Şiirin Yüzleri Ankara' ve 'Nazım Hikmet Takvimleri( sergilerinin açılışlarıyla başladı.
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Artık Bodrum, edebiyat, sanat ve kültürle de anılmalıdır. Binlerce yıllık tarihe sahip olan Bodrum kendini ancak böyle ifade edebilir. Biz bu topraklarda sanata önem vermeliyiz. Tüm gücümüzü sanata aktarmalıyız, diğer işler zaten rutin yapmamız gereken işler. Yol da altyapı da peyzaj da yapılır, bunların hepsini yaparız biz. Ama bütün gücümü kültür ve sanata aktarabilirsek asıl başarıyı yakalarız. Yerel yönetimler ne kadar çok sanatçıyla iletişimde olursa yaptığınız işi o kadar iyi yaparsınız. Çünkü sanatçıların rüzgarı, ruhu, ışığı size ilham olacaktır" diye konuştu.
Nazım Hikmet'i anma etkinliği 'Yaşama Dair' şiir ve söyleşi programıyla sürdü. Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen şiir-söyleşi programının konukları Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan, Mahmut Temizyürek, Zerrin Taşpınar, Salih Bolat ve Başkan Ahmet Aras oldu. Program, Bodrum Belediyesi sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlandı.
Anma etkinlikleri, Bodrum Belediye Meydanı'nda Heykeltraş Murat Daşkın elinden çıkan Nazım Hikmet heykeli açılışıyla devam etti.

BODRUM (Muğla), DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS