Bodrum'un en büyük tesisinin temeli atıldı

Bodrum'un en büyük tesisinin temeli atıldı
Bodrum'un en büyük tesisinin temeli atıldı

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi'nce yapımı gerçekleştirilecek ve Bodrum'un en büyük atıksu arıtma tesisi olacak 'Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum'da devam eden ve 650 milyon TL'yi aşan altyapı yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. 37 bin metreküp kapasiteyle yaklaşık 195 bin kişiye hizmet verecek olan 'Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi' temel atma töreni, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün katılımıyla gerçekleştirildi. Yapılan yatırımlarla Bodrum kıyı şeridinde altyapı yüzde 46'dan yüzde 91 oranına yükselecek. Ayrıca altyapı hizmetlerinden yararlanan nüfusta 170 binden 750 bine çıkacak. Turgutreis Mahallesinde gerçekleşen temel atma törenine Başkan Gürün'ün yanı sıra CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ayrıca tesisin özelliklerini, Bodrum'da yapılan alt yapı çalışmalarını anlatan video gösterimi yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Akyarlar, Turgutreis, Karabağ, Akçaalan, İslamhaneleri, Dereköy, Peksimet ve Bahçelievler mahallerine 160 milyon TL maliyetle yapılan 160 kilometrelik kanalizasyon hattı, temeli atılan Turgutreis Atıksu Arıtma tesisine bağlanacak. Böylelikle bu mahallelerin atıksu sorunu uzun yıllar boyunca ortadan kalkmış olacak. Ayrıca son teknolojinin kullanılacağı tesislerde arıtılan atıksu, yeşil alan sulamalarında kullanılacak. Tesisin 2022 yılı ortalarında tamamlanıp vatandaşların hizmetine sunulması amaçlanıyor.

Törende konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yıllardır bir eksiklik olarak gördükleri ve bekledikleri önemli bir yatırımın Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesinden dolayı çok memnun olduklarını söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, "Bizim belediyelerimiz çevreci yatırımlar yaparak hem doğayı hem de diğer canlıları koruyan yatırımları hayata geçirmeye devam ediyorlar. Bu nedenle Osman Başkanıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Bu yatırım 2015 yılının ortasında başlayan Dünya Bankası kredi anlaşmasından itibaren başlayan bir projeydi. Türkiye'de sadece 2 belediye bu krediden yararlanabildi ve 83 milyon Euro kredi sağladık. Sadece Bodrum değil, Fethiye İlçemizin Ölüdeniz, Hisarönü-Ovacık Mahallelerimizde de arıtma tesisi ve kanalizasyon çalışmalarımız devam ediyor. Marmaris ilçemizdeki arıtma tesisinin kapasitesini 2 katına çıkarıyoruz. Milas ilçemizin Ören mahallesine de arıtma tesisi yapacağız. Ula ve Kavaklıdere kanalizasyon hatlarını tamamladık. Bodrumda yıllardır üst yapı yapılmış ancak alt yapıya bir şey yapılmadığı için şikayetler ortaya çıkmış. Seçimde Ahmet Başkanımızla bir söz verdik bu alt yapı sorunun çözeceğiz. Ben araştırmadan kolay söz vermem ancak Bodrum'a bu ihtiyaç önem arz ettiği için söz verdim ve şuan da yapıyoruz" dedi.

Bodrum'da birçok altyapı eksiği bulunduğunu ve bunların tamamlanması gerektiğini belirten Başkan Gürün, inşaat sürecinde vatandaşlardan anlayış beklediklerini, çalışmaların tamamlanmasıyla uzun yıllar boyunca şehrin alt yapı eksiği kalmayacağını söyledi.

Başkan Gürün, Bakanlık tarafından yapılan İmar planları ve turizm alanlarının yerleşim alanı olarak yapılanması öncelikle o bölgenin altyapısı ve içme suyunun programlanarak yapılması gerektiğini söyledi. Bodrum içme suyu hatlarıyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini vurgulayan Gürün, Bakanlık tarafından Bodrum ana içme suyu hatlarında ki HDPE boruların yenilenmesinin kabul edildiğini CTP hatların ise hukuki sürecinin devam ettiğini söyledi.

BODRUM (Muğla), (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS