Bodrum'un tarihine ışık tutacak kitap tanıtıldı

Bodrum'un tarihine ışık tutacak kitap tanıtıldı
Bodrum'un tarihine ışık tutacak kitap tanıtıldı

MUĞLA'nın Bodrum ilçesi Belediyesi tarafından hazırlanan 'Halikarnassos'tan Bodrum'a İz Bırakanlar' kitabının tanıtımı yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kitabın Bodrum'un 3 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan bir yayın olduğunu belirtip, "Bu topraklara ve kültüre sahip çıkılmasını sağlayacak" dedi.
Kent anılarının izlerini toplama, derleme ve aktarma amacıyla, Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan 'Halikarnassos'tan Bodrum'a İz Bırakanlar' kitabı için tanıtım toplantısı düzenlendi. Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de gerçekleştirilen toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Prof. Dr. Suha Özkan, Mimar Ahmet Berk, kitabın redaksiyonunu gerçekleştiren Fethiye Rahim, Arkeolog Rasim Özgürel, Mehmet Emre ve basın mensupları katıldı.
KENTE İZ BIRAKANLARIN ÖYKÜLERİ ANLATILDI
Araştırma ve Metin Yazarlığı'nı Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü personeli Mehmet Deniz Özbaş'ın gerçekleştirdiği kitapta; Halikarnassos Kraliçesi Artemisia Tarihin Babası Herodotos, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir, Ozan Panyassis, Turgut Reis, Neyzen Tevfik, Zeki Müren ve Saynur Gelendost gibi kentte iz bırakan isimlerin öyküleri yer alıyor. Yurt içi ve dışı kaynak taramalarının ve uzun bir kütüphane çalışmasının sonucu yaklaşık 3 yıllık bir emeğin ürünü olarak ortaya çıkan kitap 16 öyküden oluşuyor.
ÜÇÜNCÜ KİTAP YOLDA
Kitabın, Araştırma ve Metin Yazarlığı'nı yapan Mehmet Deniz Özbaş, Bodrum Belediyesi ve Bodrum belediye başkanları tarihini anlatan ilk yayının ardından şimdi de "Halikarnassos'tan Bodrum'a İz Bırakanlar' kitabını yayınladıklarını belirtip, önümüzdeki süreçte 'Bodrum'u Bodrum Yapanlar' adında çalışmayla planladıkları üçlemeyi tamamlayacaklarını söyledi. Bu yayınların çıkması için uygun çalışma koşullarını sağlayan Bodrum Belediyesi'ne, Başkan Ahmet Aras'a ve kitapta emeği geçen herkese teşekkür eden Özbaş "Yaşadığımız çağda her şeyin mesajlarla ilerlediğini ve çok hızlı tükettiğimizi biliyorum. Ama kalıcı adımlar atıldığı zaman bunların gerçekten iz bırakacağını da biliyorum" dedi.
'BODRUM'UN 3 BİN 500 YILLIK TARİHİNE IŞIK TUTUYOR'
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise 'Halikarnassos'tan Bodrum'a İz Bırakanlar' kitabının Bodrum'un 3 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan bir yayın olduğunu söyledi. Başkan Aras, "Lelegler'den Karyalılar'a, Romalılardan Bizanslılara, Rodos Şövalyeleri'nden Osmanlı'ya ve buraların ebedi sahibi olan bizlere kadar çok önemli bir döneme ışık tutuyor. Bodrum'u bütünsel olarak algılamış ve yansıtmış. Bodrum bir bütündür. Hem çağlar açısından hem kültürler açısından birbirinden ayrılamaz. Bugün bu topraklarda bu şekilde yaşayabiliyorsak, binlerce yıldır bu topraklara bırakılan ruhun çok büyük bir önemi var. Burada büyük bir harman var ve o harmanın biz de tadına varıyoruz. Bunun da bütünsel olarak yansıtılması çok önemliydi. Bu çalışmaların daha geniş kitleler tarafından benimsenmesi gerekiyor. Kitabı basıp raflarda bırakmamalıyız. Bu belgelerimizi daha geniş kitleler tarafından ulaşılabilir kılmamız, çocuklara ve gençlere bunları okutmamız lazım. İşte o zaman yaşadığımız bu topraklara, sahip olduğumuz kültüre sahip çıkabilelim" diye konuştu.
'KÜLTÜR VE TARİH ÇALIŞMALARI KENTİMİZ İÇİN NEFESTİR'
Kentlerin geçmişle olan bağlarını koruması gerektiğini söyleyen Başkan Aras, "Son dönemde öncelikle bizi biz yapan birçok değerin örselenmeye çalışıldığını, Cumhuriyet değerlerinin yok edilmeye çalışıldığını çok net bir şekilde görüyoruz" diyerek şöyle devam etti:
"Bu bile bilinen yakın tarihimizin unutturulmaya çalışıldığının, bu topraklardaki hoşgörü ikliminin, dostluğun, kardeşliğin sürekli yok edilmeye çalışıldığını gösteren bir örnek. Biz, kendi geçmişimizle bağlarımızı koparmayalım derken biraz da bundan bahsediyoruz. Binlerce yıllık medeniyetlerin bizlere bıraktığı bu zenginliklerle bağımızı koparmamamız lazım. Kültür ve tarih çalışmaları, kentimiz için nefes gibidir."
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
BODRUM (Muğla), (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS