Marmaris Belediye Meclisi'nde CHP'lilerden İsrail'e kınama bildirisi

Marmaris Belediye Meclisi'nde CHP'lilerden İsrail'e kınama bildirisi
Marmaris Belediye Meclisi'nde CHP'lilerden İsrail'e kınama bildirisi

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde, Belediye Meclisi'nin mayıs ayı olağan toplantısında İsrail'in Filistin'de uyguladığı saldırıyı kınayan bir bildiri yayınladı. Bildiride, saldırıların durdurulması için uluslararası çağrılara destek verileceği bildirildi.

Marmaris Belediye Meclisi mayıs ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Oktay başkanlığında yapıldı. Oturumda CHP Grubu İsrail'in Filistin'de uyguladığı saldırıları kınayan bildiri yayınladı. Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile CHP'li meclis üyelerinin imza attığı bildiride, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edileceği bildirildi.

Bildiriyi 28 yaşındaki en genç CHP Meclis Üyesi Zülal Akyüz okudu. Bildiride, "Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa ve çevresinde İsrail'in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz" denildi.

YAŞAM HAKKI İHLALİ

Bildiride ayrıca "Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze'ye de yönetilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail'in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail'in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler'in saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz" denildi.

HERKES SORUMLULUK ÜSTLENMELİ

Kudüs ve Gazze'de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne serdiği vurgulanan bildiri, şu iadelere de yer verildi:

"Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail'in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. Marmaris Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri olarak, İsrail'in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz."

Belediye Meclis Toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS (Muğla), (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS