{$ day.Temps.HighTemp $} °

Muğla'da lavanta sezonu açıldı

Muğla'da lavanta sezonu açıldı
Muğla'da lavanta sezonu açıldı

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi tarafından Menteşe ilçesi Yerkesik Yeniköy Mahallesi'nde 27 dönümlük arazinin 5 dönümüne dikilen lavanta bitkisi, yeni sezonda güzelliğiyle hem turistlerin hem de yerli halkın ilgisini çekiyor.

Haziran ayında çiçeklenen, ay sonunda ise tamamen mor renge bürünen lavanta sezonu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün katılımı ile 'lavanta kokulu köy' olarak bilinen Yerkesik Yeniköy Mahallesinde açıldı.  Lavanta sezonu açılış etkinliğinde konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "Koku Vadisi Projesi ile bugün bu bölgede çevre köylerle beraber hangi noktaya geldiğini görmekteyiz. Tabiki buradan ürünler elde edilecek, kurulan kooperatiflerde, evlerde ekonomik katkılar elde edilecek. Burası sayesinde Menteşe'de kültür turizmi gelişecek" dedi.

'KADININ SAHİPLENDİĞİ BİR PROJE GELECEĞE DOĞRU TAŞINIYOR'

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de Muğla tarımının gelişmesi, gelecek nesillerin toprağına sahip çıkarak kırsalda üretip kıyıda tüketmesi amacıyla projelerin devam ettiğini ve kooperatifler aracılığıyla özellikle kadın üreticilerin desteklendiğini belirtti. Başkan Gürün, "Sevgili muhtarım bu işe gönülden inanıyor. Muğla sadece turizm kenti değil. Muğla yarı yarıya tarım ve hayvancılık kenti. Kırsalda üreticimiz bütün güçlüklere rağmen köyünü ve toprağını terk etmiyor. En büyük sorunumuz ise genç neslin kıyılara ve kent merkezlerine giderek topraklarını terk etmeye başlamasıydı. Bizim toprağın ne kadar önemli olduğunu anlatmamız gerekiyordu. Bu nedenle Turizm kenti olarak bilinen Muğla'da tarıma büyük önem verdik. Burada bir koku vadisi projesi hazırladık. Diktik, yağını sıktırdık ve onun ne kadar kazanç sağladığını, dönüm başı ne kadar kazanıldığını halka anlattık. Bunun değeri anlaşıldıktan sonra özellikle kadınlardan oluşan kooperatif kurduk. Kadınlarımız inanırsa adam da ona katılıyor. Kadının sahiplendiği bir proje geleceğe doğru taşınıyor" dedi.

'ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN ALTERNATİF TARIM ÜRÜNLERİNİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ'

Yeniköy Mahallesindeki lavanta dikili alanın çok özel, rengarenk bir vadi haline geleceğini ifade eden Başkan Gürün, "Şehirlerde oturan insanlar buralara geldiği zaman olağanüstü keyif alıyorlar. Bu konseptle mahallemiz büyük talep görecek. Burada tarım ve kırsal turizm gelişecek. Adım adım ilerliyoruz. Geçen sene pandemi olmasaydı, gelişimi gözlemleyebilecektik. Fakat pandemi engel oldu. Bu sene talep artacak. Buraya gelenlerin talepleri olacak. Sizler onların taleplerine göre girişimlerde bulunacaksınız. Hep birlikte Yeniköy'ümüzü bilinir bir yer yapacak ve alternatif tarım ürünlerini şehrimizde yaygınlaştırarak üreticilerimize yeni gelir kaynakları yaratmaya devam edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

MUĞLA, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS