{$ day.Temps.HighTemp $} °

Tarihi Azize Meryem Kilisesi restore ediliyor

Tarihi Azize Meryem Kilisesi restore ediliyor
Tarihi Azize Meryem Kilisesi restore ediliyor

MUĞLA Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe ilçesindeki bir süre önce restorasyon çalışması başlatılan Azize Meryem Kilisesi'nde incelemelerde bulundu.

Muğla merkez ilçesi Menteşe'ndeki Osmanlı Dönemi'ne ait günümüzde bilinen tek Rum Ortodoks kilisesi olma özelliğine sahip Azize Meryem Kilisesi'nin özgün haline dönüştürülmesi, gelecek kuşaklara aktarılması için kamulaştırma çalışmaları 2019 yılında tamamlanıp, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na mülkiyeti tescili yapıldı. 18'inci yüzyıl sonunda yapıldığı tahmin edilen ve mübadele sonrası el değiştirmesi nedeniyle mevcut görüntüsünden uzaklaşan kilise Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor.
Restorasyon çalışmalarını inceleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, tarihi yapının geçmişte birlikte kardeşçe yaşadıkları hemşehrilerinden kendilerine hatıra olduğunu ve bu yapının özgün haliyle Muğla'ya kazandırılacağını söyledi.  Başkan Gürün, "Azize Meryem Kilisesi tahmini 18'inci yüzyıl sonunda Muğla'mızda yapıldığı tahmin edilen bir değerimiz. Kilise'nin zaman içerisinde çok çeşitli yapı taşları nakledilmiş, alınmış. Şu an yapılan kazılardan sonra ortaya çıkan tahmin etmediğimiz yapı özeliklerine sahip bir kilise. Bu da bizi yeniden araştırmaya, incelemeye itiyor. Elimizdeki verilere göre Yatağan ilçemizdeki kilisenin kalıntısı burayla ilgili de önemli ipuçları veriyor. Orayla karşılaştırarak bu yapının durumunu tespit etmeye çalışıyoruz. Rum Ortodoks Kilisesi ile temaslarımız var. Maalesef yeterince bilgi aktarımında bulunamasak da onların elinde Anadolu'daki kiliselerle ilgili arşiv olduğunu düşünüyoruz. Buraya da gelip kazıları yerinde inceleyebilir, yardımcı olabilirler. Biz dikkatli ve hassas bir şekilde kazılarımıza devam ediyoruz. Bu kazı hem öğrenme hem keşfetme hem de restorasyonu kapsıyor. Bir süre daha bu çalışmalar devam edecek. Orijinaline yakın bir kiliseyi ziyarete açık hale getirerek bir değerimizi daha şehrimize kazandırmak istiyoruz" dedi.
Muğla olarak en büyük temennilerinin 1923'te göç ile ayrıldıkları hemşehrilerinin 2-3 nesil kuşaklarının atalarının yaşadıkları topraklara gelip, buradaki korunmuş ev stoğunu görmeleri hem de bu kiliseye sahip çıkmaları olduğunu belirten Başkan Gürün, "Kardeşlik, hemşehrilik ilişkilerini bu kültürel değerlerle yaşatmak ve geleceğe taşımak istiyoruz" diye konuştu.
MUĞLA, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS