{$ day.Temps.HighTemp $} °

TUTAP Başkanı Yıldız: Hedefimiz en az 5 milyon kültür ve turizm elçisi yapabilmek

TUTAP Başkanı Yıldız: Hedefimiz en az 5 milyon kültür ve turizm elçisi yapabilmek
TUTAP Başkanı Yıldız: Hedefimiz en az 5 milyon kültür ve turizm elçisi yapabilmek

Ahmet KORKMAZER/ NEVŞEHİR,(DHA)- TÜRKİYE Tanıtma Platformu (TUTAP) Başkanı Fikret Yıldız, ülke tanıtımının önemine değinerek, " Bizim çocuk ve gençlerimiz olarak ülkemizin tanıtımı açısından donanımlı, bilinçli ve bilgili olmamız lazım. Bizim hedefimiz 2022'nin sonuna kadar en az 5 milyon insanımızı kültür ve turizm elçisi yapabilmektir" dedi.
TUTAP Başkanı Fikret Yıldız, yaptıkları çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. UNESCO'ya değinen Yıldız, "Türkiye’de UNESCO bilinci yeni yeni oturmaya başladı. Halkımızda da UNESCO’ya karşı çok büyük bir sempati  şu anda mevcut. Eskiden UNESCO denilince belirli unsurlarımız dahil olduğunda gündeme gelen bir kuruluştu. UNESCO  Birleşmiş Milletler'in en pozitif yüzü. Türkiye’de Birleşmiş Milletlerin verdiği kararlar çok eleştirilir ama UNESCO konusunda yaptığı çalışmalar, eylemler halkın her zaman takdirini kazanmıştır. UNESCO’nun kuruluşuna imza atan  ilk 10 ülke olduğu için de ülkemizin UNESCO’da bir çok unsuru bulunmaktadır. Bu sayede UNESCO unsurları sayesinde ülke tanıtımına büyük katkılar sağlamaktayız. Amacımız ana listedeki unsur sayısını artırmak ve geçici listeye daha fazla unsur dahil ederek ülkemizdeki mirasları  daha fazla ortaya çıkartmamız gerekiyor. Burada önemli olar yerel  yönetimlerin  ve  şehirlerdeki mülki amirlerimizin de  UNESCO’ ya karşı biraz daha bilinçli  olmaları, duyarlı olmaları ve o heyecanı taşımaları gerekmektedir. Neticede bir unsuru UNESCO’ya teklif ederken öncelikli olarak  bir takım  hazırlıklar yapılması gerekiyor ve UNESCO’nun belirlemiş olduğu kriterleri de yerine getirmiş olmamız gerekiyor" diye konuştu.
'SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ DEVREYE GİRMESİ GEREKİYOR'
Türkiye’nin tanıtımına herkesin katkı sağlaması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Ülkemiz turizm çeşitliliği bakımından o kadar zengin o denli büyük miraslara sahiptir ki bunların hepsini tanıtmak ve hepsini  uluslararası alanda hedef kitlelere ulaştırmak gerçekten zor. Bundan dolayı ülke tanıtımını devlet memuru zihniyeti ile yapamayız. Burada sivil toplum kuruluşlarının devreye girmesi gerekiyor. Bir takım özel firmaların, kişilerin bu işi sahiplenmesi gerekiyor. Ülkemizde birçok zenginimiz var ve bunlarında ülke tanıtımında yer alması gerekiyor. İmkanı olan herkesin ülke tanıtımında elinden geldiği kadar yer alması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
'ÜLKEMİZİ TANIYAMAZSAK DOĞRU DÜRÜST TANITAMAYIZ'
Ülke tanıtımının önemli olduğunu kaydeden Yıldız şöyle konuştu: "Bizim  öncelikli bir sloganımız var. ‘Önce ülkeni tanı, sonra dünyayı tanı’ Biz kendi ülkemizi tanıyamazsak doğru dürüst tanıtamayız. Bizim çocuk ve gençlerimiz olarak ülkemizin tanıtımı açısından donanımlı, bilinçli ve bilgili olmamız lazım. Biz onun için işin eğitim bölümüne biraz eğildik. İlköğretimde, üniversitelerimizde çocuklarımıza ve gençlerimize başta dünya miras alanlarımız olmak üzere turizm çeşitliliğimiz ile ilgili tüm özellikleri, sahip olduğumuz zenginlikleri tanıtarak onları donatıyoruz. Belirli sınavdan geçirdiğimiz arkadaşlarımıza birer berat takdim edeceğiz. Bunlar sembolik bir değer taşısa da bu bir yerde ne kadar insanımızın aslında ülkemizi tanıdığını da ortaya çıkartmış olacaktır. Bizim hedefimiz 2022'nin sonuna kadar en az 5 milyon insanımızı kültür ve turizm elçisi yapabilmektir. Neticede bir vatandaşımız yurt dışına gittiği zaman orada kendisine sorulduğunda ülkemiz hakkında gerekli bilgileri verebilecektir, veya yurt dışından gelen bir turist bir yabancı ziyaretçi ülkemiz hakkında bir şey sorduğunda güzel ve doğru cevaplar aldığında o da bir memnuniyettir."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS