Geleceğin çiftçileri tarımı okulda öğreniyor

Geleceğin çiftçileri tarımı okulda öğreniyor
Geleceğin çiftçileri tarımı okulda öğreniyor

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE, (DHA)- NİĞDE merkeze bağlı Yeşilgölcük Beldesi'nde Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde hem bölge halkını üretime teşvik etmek hem öğrencilerin okula ilgisini artırmak amacıyla açılan 'tarım ve teknoloji' bölümünde öğrenciler sebze yetiştirip hasat yapıyor.
Yeşilgölcük Beldesi'ndeki Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde, öğrencileri okula çekmek, üretimi teşvik etmek ve yöre halkına katkı sağlamak hedefiyle 5 yıl önce kurulan tarım ve teknoloji bölümü adeta çiftlik gibi üretim yapıyor. Eğitim gören öğrenciler, okulda oluşturulan sera ve 20 dönüm tarlada domates, salatalık, biber, patlıcan gibi ürünler yetiştiriyor. Okullarında 150 ve 200 metrekarelik dört serada domates, salatalık, biber, patlıcan gibi sebzeler yetiştirildiğini belirten Müdür Yardımcısı Arif Öztürk, "Okulumuzun 4 tane uygulama serası ve 20 dekarlık bir arazi var. Tarım ve teknoloji alanında öğrencilerimiz uygulama seralarımızda ve tarlamızda teorikte gördükleri dersleri, seralarda pratiğe çeviriyor" dedi.
4 SERADA 40 ÖĞRENCİ PRATİK EĞİTİM ALIYOR
Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi içerisinde açılan tarım ve teknoloji bölümünde 40 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü belirten Öztürk, "Okulumuzda 240 öğrencimiz var. Yaklaşık 40 öğrencimiz tarım ve teknoloji alanında eğitim görüyor. Okulumuz bünyesinde 4 uygulama seramız var. Her bir sınıfa ait bir seramız var. Bu seralarda çocuklar domatesten patlıcana, lahanadan bibere kadar çeşitli bitkiler yetiştiriyorlar. Bunları farklı yöntemlerle geliştiriyoruz, her bir seramızda farklı sistemler kullanıyoruz. Aynı zamanda sulama sistemlerimiz de farklı, bir serada damlama sistemi kullanıyorsak, diğerini de klasik işte salma sulama sitemiyle suluyoruz” diye konuştu.
20 DEKAR ALANDA BUĞDAY ÜRETİMİ YAPIYORLAR
Seracılığın yanı sıra 20 dekar alanda buğday üretimi yapan öğrencilere bilgi ve tecrübe kazandırdıklarını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti: "Uygulama seralarının yanı sıra seralarımızın arka kısmında bulunan 20 dekarlık bir buğday tarlamız var. Bu tarlamızda buğday yetiştirerek çocuklarımızın hem ülke ekonomisine katkı sağlamalarını, hem de yeni nesil yetiştiricilik, yeni nesil çiftçilik alanında bilgi ve tecrübe kazanmalarını istiyoruz. Son dönemde dünyadaki gelişmelere binaen buğday ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor.  Hem ülke ekonomimize katkımız olsun, hem buğdayın yetiştirme tekniklerini öğrencilerimize öğretmek açısından,  yerel çiftçilerimizle birlikte burada buğdayımızı kendimiz yetiştiriyoruz.  Okulumuzda öğrenciler teorik dersler görüyor, üretim çeşitleri bitki teknolojisi ve bunun yanında burada ders alan bir çocuk tohumun ortaya çıkmasından, bitki olmasına, yetişmesine yetiştikten sonra toplanmasına kadar her türlü bilgiyi zaten alıyorlar. Bunu biz burada uygulamalı hale getiriyoruz" dedi.
Kurdukları seralarda öğrencilere topraksız tarımın nasıl yapıldığını, suyun PH dengesinin nasıl sağlandığıyla ilgili eğitimlerin de verildiğini ifade eden Öztürk, eğitim müfredatından aldıkları bilgileri burada uygulamalı olarak gerçekleştirdikleri için daha çok pekiştiğini ifade etti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS