Niğde'de LGS tercihi yapacak öğrencilere, ortaokullarda tercih danışma bürosu

Niğde'de LGS tercihi yapacak öğrencilere, ortaokullarda tercih danışma bürosu
Niğde'de LGS tercihi yapacak öğrencilere, ortaokullarda tercih danışma bürosu

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) giren öğrencilerin ortaokullarda kurulan tercih danışma bürolarından yardım alarak tercih yapabileceğini söyledi. 

Liseye geçiş yapacak öğrencilerin tercihlerinin 1 Temmuz'da başladığını 12 Temmuz'da sona ereceğini anlatan İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, ortaokullara tercih danışma büroları oluşturulduğunu belirtti. Müdür Yaşar, Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde oluşturulan mobil ekibibin de danışma bürosu olmayan ortaokullarda hizmet verdiğini kaydetti.  

Mobil ekibin köy ve kasabalarda tercih hizmeti alacak öğrencilere tercih ve danışma hizmeti verileceğine dikkat çeken Müdür Yaşar, "Niğde’de LGS’ye 4 bin 785 öğrenci girdi. Merkezi sınavla öğrenci alan okul kontenjanımız 870 ve yerel yerleştirme ile 4 bin 920 civarında kontenjanımız bulunmaktadır. Bu öğretim yılında 5 bin 770 öğrencimiz ortaokullardan mezun oldular. Bu bilgiler ışığında ilimizde ortaöğretime geçişte kontenjan sıkıntısı yaşamayacağız. Tercih ve danışma bürolarında rehber öğretmen ve yöneticilerimizi görevlendirdik. Velilerimize mutlaka tercih sürecinde bu merkezlerden yararlanmalarını tavsiye ediyorum. Ortaöğretime geçiş süreci çocuklarımıza sunulan bir fırsattır, onları ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir ortaöğretim kurumuna yönlendirmemiz, çocuklarla olan ilişkimizi tehlikeye atacak tutum ve davranışlardan uzak durmanız onların yararına olacaktır. Tüm öğrencilerimiz ve velilerimiz adına hayırlı bir tercih dönemi diliyorum" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS