Dr. Öznavruz: Koronavirüsle mücadelede sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli

Dr. Öznavruz: Koronavirüsle mücadelede sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli
Dr. Öznavruz: Koronavirüsle mücadelede sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, koronavirüs pandemisinin yaşanıldığı zorlu günlerde sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, "Maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uyulmalı. Vatandaşlarımız, ihtiyaç duyulan konularda müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezleri'ni telefonla arayarak danışmanlık hizmeti alabilirler" dedi.
Vücuda giren hastalık yapıcı mikrop ve virüsleri ortadan kaldırmak için savaşan bağışıklık sisteminin, zaman zaman çeşitli faktörlerden etkilenerek zayıf duruma düşebildiğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, buna bağlı olan bazı hastalıkların ağır veya tekrar tekrar yaşanmasına neden olabileceğini kaydetti. Öznavruz, "Bağışıklık sistemini baskılayan, zayıf düşüren faktörler; hatalı beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, sigara, uyku düzensizliği ve strestir. Özellikle koronavirüs salgınına maruz kaldığımız bu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz" dedi.
Bağışıklık güçlendirici beslenmenin önce dengeli beslenme ile başladığını ifade eden Öznavruz, "4 besin grubundan yeterli derecede beslenilmeli. Bunlar; süt ve ürünleri, et grubu, sebze-meyve grubu ile tahıllardır. Bu gruplar içerisinde enfeksiyon ile baş etme konusunda çok başarılı besinler var. Özellikle rengarenk çeşitli sebze ve meyveler çeşitli antioksidan ve lif içerikleri nedeniyle kıymetlidir" diye konuştu.
ŞEKER VE KARBONHİDRAT TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ
Dr. Hasan Öznavruz, karbonhidrat olarak sofra şekeri ve şekerle yapılan yiyeceklere ihtiyaç olmadığı gibi bağışıklık sistemini de baskıladığına dikkat çekerek şöyle devam etti:
"Dolayısıyla kompleks karbonhidrat yani rafine edilmemiş, kepekli, kabuklu tahıllar tercih etmeliyiz. Örneğin tam buğday ekmeği, yulaf ve bulgur. Bağışıklık sisteminin salgıladığı antikorlar protein yapıdadır. Protein alımınızı yeterli düzeyde tutmalısınız. Et, tavuk, balık, hindi, yumurta, süt ürünleri, bakliyatlar protein içerir. Ayrıca bu grupta çinko minerali direncimizi arttırmamız da yardımcı olur. Yağlı tohumlardan ceviz, fındık ve badem E vitamini, bitkisel yağ asidi ve çeşitli mineral içeriği bakımından faydalı. Yağ çeşidi olarak özellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağları güçlü antioksidanlardır."
D VİTAMİNİNE DİKKAT EDİLMELİ
D vitamini düzeylerini artırmak için güneşten yararlanılmasını isteyen Öznavruz, "Doktor önerisiyle gerekiyorsa takviyelerinizi kullanın. Bol su tüketimi vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı canlandırmak için önemli. Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız bu zorlu günlerde sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, Maske, mesafe, temizlik kurallarına mutlaka uyulmalı. Vatandaşlarımız, ihtiyaç duydukları konularda müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezleri'ni telefonla arayarak danışmanlık hizmeti alabilirler" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS