Kadınlar, anneler günü için gül üretti

Kadınlar, anneler günü için gül üretti
Kadınlar, anneler günü için gül üretti

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE merkeze bağlı Değirmenocağı Köyü'nde kurulan serada kadınlar tarafından yetiştirilen güller, Anneler Günü için hazırlandı.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlarına yönelik olarak bazı faaliyetler yürütülmekte olduğu kaydedildi.
Kadınların kooperatifler yoluyla ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımının sağlanması amacıyla hazırlanıp desteklenerek Değirmenocağı Köyünde kurulan "Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi" ve bünyesinde yer alan süs bitkileri üretim seraları İl Müdürü Recep Bulut tarafından ziyaret edildi.
Kooperatifin 20 üyesi olup tamamının kadınlardan oluşmakta olduğunu söyleyen Kooperatifi Başkanı Şükriye Erdoğan, "Osmaniye ilinin süs bitkisi ihtiyacının yerel imkânlarla karşılanmasını hedef edinen kooperatif, gül başta olmak üzere çeşitli süs bitkileri yetiştirmektedir. İl Özel Projeleri kapsamında kurulan seralarda üç yıldır gül üretimi yapılmaktadır. Bu faaliyete il müdürlüğümüzün kadın girişimciliği eğitimi almalarıyla başladık ve o günden bugüne bu aşamaya geldik" oedi.
Erdoğan, kooperatife Osmaniye'nin milli mücadele kahramanı Rahime Hatun ismini vererek bu kahraman kadının izinden yüründüğünü, bu işin geliştirilebilmesi için bir miktar daha desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti. Üretimini yapılan kesme gülleri Anneler Günü'ne hazırlayan kadın üreticiler ise çok daha güzel işler yapacaklarını ifade ettiler.
Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut ise uygulanan projelerin sürdürülebilir olduğunu görmenin gurur verici bir durum olduğunu belirterek, "İlimizde süs bitkileri üretimi yapan birkaç çiftçi bulunmaktadır. İlimizin bu üretim dalında daha ileri noktalara ulaşmasını hedeflemekteyiz. Kooperatifimizin ilimiz kadın girişimcileri için örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz, bu vesileyle eli öpülesi annelerimizin Anneler Gününü tebrik ederim" diye konuştu.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS