Kıbrıs gazilerine madalya ve beratları verildi

Kıbrıs gazilerine madalya ve beratları verildi
Kıbrıs gazilerine madalya ve beratları verildi

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - KIBRIS Barış Harekâtı'na katılan 63 gaziye madalya ve beratları, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ve protokol mensupları tarafından verildi. Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen törene Vali Coşkun’un yanı sıra, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, il protokolü ve Kıbrıs Gazileri ile aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Envar-ül Hamit Camii Müezzini Yunus Önat tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Daha sonra İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimiz için dua etti.

Törende konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Kıbrıs Barış Harekâtı ile Kıbrıslı Türklerin yok olmaktan kurtulmuş ve bugünlere ulaşmış olduğunu ifade ederek, “Bugünlere ulaşmamızda bizlere güç veren Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkına şükranlarımı sunuyorum. Bizler bugün nefes alıyorsak ve hayatta kalmışsak, bunu hayatını feda eden aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçluyuz. Sizlerin yeri biz Kıbrıslı Türkler için çok özeldir. İyi ki varsınız kahraman gazilerimiz. Bugün sizlere 45 yıl sonra takdim edilen madalyalar bizim sizlere minnet borcumuzdur. Ancak şehitlerimize ve gazilerimize ne kadar dua etsek ve minnet duysak onların haklarını ödeyemeyiz. Var olun sağ olun.”dedi

Vali Ömer Faruk Coşkun ise "Öncelikle Kıbrıs Barış Harekâtında şehit düşen tüm vatan evlatlarını rahmetle minnetle anıyor ve burada bulunan ve bugün madalyalarını tevcih edeceğimiz gazilerimize şükranlarımı sunuyor, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum” diyerek başladığı konuşmasının devamında, “Kıbrıs Barış Harekâtı, Ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından önemli bir harekâttır. Bu harekâtta vatan uğruna, namus uğruna şehitler verildi. Bu harekâtta ayrıca gazilerimiz de oldu. İşte bu harekâta katılan gazilerimize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti bir kadirşinaslık göstererek Milli Mücadele Madalyası ve Beratı gönderdi. Biz de onların adına bu madalyaları, gazilerimize takdim edeceğiz." diye konuştu.

Konuşmanın ardından Kıbrıs Türk Tarihini anlatan video gösterildi. Tören, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından gönderilen Milli Mücadele Madalyaları ve beratlarının, Kıbrıs gazilerine Vali Coşkun ve protokol mensupları tarafından takdim edilmesi ile sona erdi.
Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS