Osmaniye'de yeni kent düzeni uygulaması 1 Şubat'ta başlıyor

Osmaniye'de yeni kent düzeni uygulaması 1 Şubat'ta başlıyor
Osmaniye'de yeni kent düzeni uygulaması 1 Şubat'ta başlıyor

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Belediye Başkanı Kadir Kara başkanlığında gerçekleşen ocak ayı meclis toplantısında, tüm siyasi parti gruplarının ortak imzasıyla alınan kararla, yeni kent düzeni uygulama tedbirleri hayata geçirilecek. Bu kapsamda, vatandaşların daha rahat ve ergonomik bir kentte yaşamaları için kaldırım işgalleri başta olmak üzere alınan bir dizi kararlar 1 Şubat’tan itibaren uygulanmaya başlanacak.

Mecliste grubu bulunan her siyasi partiden 2 üyenin bulunduğu komisyonun çalışmaları neticesinde belediye meclisinde oy birliği ile kabul edilen bilgilendirme broşürlerin esnaflara dağıtılması ve duyuruların yapılmasına devam ediyor. Alınan kararların uygulanmasında kesin kararlı olduklarını belirten Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, "Şehrimiz ve değerli hemşerilerimizin yararına olacağına inandığımız bu kararları uygulamaya başlayacağız. Ocak ayının son gününe kadar siz kıymetli hemşerilerimizi konu ile ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz. 1 Şubat itibariyle kesin olarak uygulanmaya başlanacak olan bu önemli kararlar ile ilgili tüm hemşerilerimizin ve esnaflarımızın bizlerden desteklerini esirgemeyeceğine ve yardımcı olacaklarına inanıyorum" dedi.

Yürürlüğe girecek kararlar ise şöyle: "Yaya yolu üzerine teşhir, satış ve reklam amaçlı veya herhangi bir nedenle ürün veya malzeme çıkarılmayacaktır. Reklam amaçlı, tabela, flama, bayrak gibi malzemeler yaya yoluna veya yola konulmayacaktır. Dondurma dolabı, meşrubat dolabı, stant gibi unsurlar, işyeri sınırına çekilecek, kendi sınırı dışına taşmayacaktır. İşyerindeki sabit vitrin veya satış standı gibi elemanların çıkıntısı, işyeri sınırına çekilecektir. Paspas, süpürge, çöp tenekesi, duba gibi malzemeler, her ne amaçla olursa olsun yaya yolu veya yol üzerine konulmayacaktır. Bisiklet, motosiklet, araba gibi motorlu-motorsuz taşıtlar, yaya yolu üzerine konmayacak bunlar için tasarlanan park yerleri kullanılacaktır. Herhangi bir işyerine gelen mallar, yaya yolu üzerinde bekletilmeyecek, işyeri içine alınacaktır. Yaya yolunda yaya geçişlerini zorlaştıran büfeler, daha uygun yerlere nakledilecektir. İşyeri önüne ya da kaldırımın herhangi bir kısmına veya yol üzerine masa, sandalye, tabure, sehpa gibi malzemeler çıkarılmayacak, gölgelendirme amaçlı şemsiyeler kullanılmayacaktır. Market alışveriş arabaları işyeri içine alınacak, yaya yolu veya yol üzerine konulmayacaktır. Geri dönüşüme gidecek olan karton, kâğıt, plastik gibi malzemeler, yaya yoluna çıkarılmayacak, geri dönüşüm konteynerlerine bırakılacaktır. Kaldırım üzerinde yaya yolunu engelleyen, diğer kamu kurum ve kuruluşların trafo, pano, kutu gibi unsurların daha uygun yere alınması için, söz konusu kurum ve kuruluşlara tebligat yapılacaktır. Kamu yararı dışında kalan reklam ve teşhir amaçlı her türlü stantlar, yaya yolu üzerine konulmayacaktır. İşyeri önünde yapılan sundurmalara, herhangi bir ürün ve eşya asılmayacaktır. Yukarıda bahsedilen konular ancak özel günlerde; Bayramlarda ve Ramazan ayında  belediyenin izni alınarak müsaadesi sağlanacaktır. Çin lokantası diye tabir edilen kebapçılar ve tablacı esnafı bir yerde toplanacaktır. Ayakkabı boyacıları için düzenleme yapılacaktır. Tabelalar için bir standart oluşturulacaktır. Semt pazarları ile ilgili düzenleme çalışmaları yapılacaktır. Tüm bu alınan kararlara riayet etmeyenler hakkında gerekli her türlü yasal işlem uygulanacaktır. Otopark ve Parkomat uygulamaları belediye tarafından uygulanacaktır."

Alınan kararlara uymayanlar hakkında denetimlerin ve cezai işlemlerin kararlılıkla uygulanacağı vurgulandı. 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS