Şair ve Yazar Bestami Yazgan, gençlerle buluştu

Şair ve Yazar Bestami Yazgan, gençlerle buluştu
Şair ve Yazar Bestami Yazgan, gençlerle buluştu

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - GENÇLİK ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nün eğitim faaliyetleri arasında yer alan, öğrencilerin yükseköğrenim hayatları süresince bireysel ve akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği 'Bilgiden Bilince Konferansları'nın Osmaniye ayağında, Şair ve Yazar Bestami Yazgan üniversiteli gençlerle bir araya geldi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Amfisi’nde gerçekleşen programda konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu, Bilgiden Bilince Konferansları'nın gençler tarafından yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Şair ve Yazar Bestami Yazgan ise konuşmasında, insanların kılık ve kıyafetlerine göre karşılandıklarını, şahsiyetlerine göre ise uğurlandıklarını belirterek, "Aynı insanlar gibi milletlerinde bir şahsiyeti vardır. Biz buna milli kültür diyoruz. Bana göre de milli kültürün temeli şiirdir. Peki delilin var mı derseniz derim ki; Mehmet Emin Yurdakul; "Bırak beni haykırayım, susarsam sen matem et. Unutma ki şairleri haykırmayan bir millet sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir." Diyordu. Biz de devam ediyoruz ve diyoruz ki; ‘Şairleri haykırmayan bir millet öksüz, şairleri haykırmayan bir ümmet yetim. Şairleri haykırmayan bir insanlık hem öksüz hem de yetimdir" dedi.

Bütün sohbetlerinde şiir ağırlıklı bir muhabbet yaptığından bahseden Bestami Yazgan, "Vatanı, milleti ve istiklali sevmeyi Mehmet Akif Ersoy’dan, davayı sevmeyi Necip Fazıl Kısakürek'ten, bayrağı sevmeyi Arif Nihat Asya'dan, bütün insanları sevmeyi de Yunus Emre’den öğrendik. Bunların hepsinin ortak özelliği ise şair olmalarıdır. O bakımdan şiirin, duygu ve düşünceleri anlatmada güzel bir araç olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Programın sonunda Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu, Bestami Yazgan'a teşekkür edip günün anısına hediye takdim etti.
Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS