Sokaklara cam ve plastik şişe kumbaraları konuldu

Sokaklara cam ve plastik şişe kumbaraları konuldu
Sokaklara cam ve plastik şişe kumbaraları konuldu

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Belediyesi tarafından, kentte nüfus yoğunluğunun çok olduğu bölgelere, cam ve pet şişelerin toplanması amaçlı olarak kumbaralar yerleştirildi.
Uygulanmakta olan, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında, geri dönüştürülebilir atık ve ambalajlar vatandaşların evlerinden alınarak toplanıyor. Bu kapsamda, belediyenin "Alo Geri Kazanım Hattı" aranarak, geri dönüştürülebilir atıkların ekonomiye kazanımını sağlanıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, 2020 yılının ilk dört ayında,  90 ton kağıt, 70 ton plastik, 23 ton metal, 22 ton bitkisel atık yağ ve 1 ton atık motor yağı toplanarak ekonomiye kazandırıldığı belirtildi. Geri dönüştürülebilir atıklar sayesinde 1621 ağacın kesilmekten kurtarıldığı, ayrıca  183 bin 359 litre petrol, 2 bin 670 metreküp su, 520,73 metreküp depo alanı ve 812 bin 685 KWH enerji tasarrufu sağlandığı kaydedildi.
Belediye tarafından, cam şişe ve pet şişelerin toplanması amaçlı kentimizin nüfus yoğunluğu çok olan noktalarına cam kumbarası yerleştirildi. Doğada en geç kaybolan atık olan cam atıkları ve plastik atıklarını yerleştirilen bu cam kumbaralarından belediyemiz tarafından belirli periyotlarda alınarak geri dönüşüme kazandırılacak. Öte yandan Osmaniye Belediyesi, Sıfır Atık Yönetmeliği gereğince kurum hizmet binalarına Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS