Aksoy: Hızlı tren Doğu Karadeniz illerinin gelişimine katkı sağlar

Aksoy: Hızlı tren Doğu Karadeniz illerinin gelişimine katkı sağlar
Aksoy: Hızlı tren Doğu Karadeniz illerinin gelişimine katkı sağlar

Aytekin KALENDE/RİZE, (DHA) -RİZE Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy, yaklaşık 10 yıldır konuşulan demir yolu için henüz bir adım atılamadığını belirterek bu projenin Doğu Karadeniz’in gelişimine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.  

Dünyanın kabul ettiği en ekonomik en güvenli ulaşım aracının demiryolu olduğuna dikkat çeken Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy, yaklaşık 10 yıldır konuşulan demir yolu için bir çok kez sivil toplum örgütleri açıklama yapıp kamuoyu yaratma çabasında olduğunu belirterek, “Karadeniz Bölgesi karayolları ve havayolu yatırımlarıyla gelişirken raylı sistemlerde ne yazık ki geride kaldı. Çabalar bugüne kadar sonuçsuz kalırken somut bir adım atılmadı. Ülkemizin bir projesi olacak bu yatırım sadece Karadeniz bölgesini ilgilendirmezken Gürcistan’ı, doğu illerini ve Kafkasları birbirine bağlayacak ortak bir projedir. Samsun’dan Sarp’a kadar olan güzergâhta, demiryolu projesi başlatılması için ortak bölgedeki herkes ortak bir ses çıkartmalı ve amaçları ilgililere aktarılmalıdır. Bölgenin kalkınması ve hamle yapabilmesi için Karadeniz Sahili boyunca tüm illeri kapsayacak olan demiryolu için il il değil topyekün hareket edilmesi gerekiyor. Samsun-Sarp Demiryolu projesi Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin illeri Samsun-Bakü hattı için birbirinin rakibi değil, işbirliği içinde olmaları karşılıklı yarar sağlayacaktır. Samsun’dan Sarp’a kadar devam eden bir demiryolu çalışmasını destekliyoruz. Bölgenin topyekûn kalkınması için bu güzergâhtan geçecek olan demiryolu projesi çok önemlidir. Bu demiryolu bölgenin ticaretten sanayiye, turizmden ulaşıma kurtuluşu olacaktır. Hep birlikte topyekun demiryolu yatırımını bölgemize kazandırmalıyız” dedi.

'BÖLGEYE BÜYÜK BİR EKONOMİK CANLILIK GETİRİR'

Demiryoluyla ilgili yatırımların gerçekleşmediğini belirten Aksoy, “Samsun’dan Sarp’a dolayısıyla Kafkasya’ya ulaşan bir demiryolu ağı bölgeye büyük bir ekonomik canlılık getirir. Bunu desteklememek buna katılmamak gerçekçi olmaz. Demiryoluna hep beraber bölge olarak sahip çıkarak siyasilerden istemeliyiz. Bunun için siyaseti devreye sokmalıyız. Proje ile limanlarımız daha hareketli duruma gelecektir. Liman bağlantıları ve şehir bağlantılarıyla Doğu Karadeniz büyük bir ekonomik canlılık kazanacaktır. İyidere ilçesinde düşünülen Lojistik Merkezle entegre çalışacak bir demir yolu bu yatırımı da önemli ölçüde destekleyecektir. Havalimanı ve Ovit Tüneli gibi önemli projeleri hayata geçiren devletimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bölge vekillerini şu an bu sesimize kulak vermelerini ve projenin bir an önce yatırım planına alınmasını bekliyoruz. ” diye konuştu.    

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS